Reklama
Rozwiń

Biedroń: Król nie jest nagi. Ma drogie szaty, siedzi na tronie na Srebrnej

- Jeżeli potwierdzą się informacje, że zbudowano oligarchiczny system powiązań natury polityczno-biznesowej, należy znacjonalizować majątek Prawa i Sprawiedliwości - zaapelował Robert Biedroń.

Aktualizacja: 30.01.2019 09:17 Publikacja: 30.01.2019 09:06

Biedroń: Król nie jest nagi. Ma drogie szaty, siedzi na tronie na Srebrnej

Foto: materiały prasowe/ Igor Nizio

qm

"Gazeta Wyborcza" ujawniła we wtorek nagranie rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, do której doszło 27 lipca 2018 roku. W czasie rozmowy poruszana jest kwestia budowy dwóch wieżowców przez spółkę Srebrna. Do inwestycji, kredytu na którą miał udzielić Pekao SA ostatecznie nie doszło - m.in. dlatego, że władze Warszawy nie wydały wymaganej zgody.

Dowiedz się więcej: "Gazeta Wyborcza" publikuje "taśmy Kaczyńskiego"

- Jeżeli potwierdzą się informacje, że zbudowano oligarchiczny system powiązań natury polityczno-biznesowej, należy znacjonalizować majątek Prawa i Sprawiedliwości, jak znacjonalizowano majątek PZPR - stwierdził Robert Biedroń, były prezydent Słupska, w rozmowie z TOK FM.

Uchwałę o przejęciu majątku byłej PZPR Sejm uchwalił w 1990 roku. Miała ona doprowadzić do przejęcia partyjnych nieruchomości przez Skarb Państwa - chodziło o ponad 3000 budynków i lokali. Do 1992 roku część nieruchomości została przejęta, a ruchomości i finanse PZPR praktycznie wyparowały.

Zdaniem polityka publikacja "Gazety Wyborczej" pokazała, że prezes PiS nie jest politykiem innym od poprzedników. - Że te wytarte buty, za duże spodnie, stare, sfatygowane garnitury to tylko i wyłącznie przykrywka. Król nie jest nagi, ma całkiem drogie szaty, siedzi na tronie na Srebrnej i zarządza swoim majątkiem - przekonywał. - To jest oczywiście patologia - dodał.

Zdaniem Biedronia powiązania Michała Krupińskiego, prezesa banku Pekao S.A., z politykami PiS, powinna zbadać Najwyższa Izba Kontroli. Były prezydent Słupska stwierdził też, że "posłowie i senatorowie nie powinni zasiadać w spółkach, w żadnych spółkach, radach nadzorczych itd.". - Politycy (...) po prostu będą dbali o swój interes. I to się dzieje dzisiaj - zauważył.

Polityka
Łoboda: Wybory pokazały, że ludzie są zmęczeni tarciami i kłótniami w koalicji
Polityka
Granica w politycznym ogniu. To już start kampanii do Sejmu w 2027 roku
Polityka
Kto korzysta na rozdrobnieniu sceny politycznej? Wyniki nowego sondażu partyjnego
Polityka
Sytuacja na granicy z Niemcami. Czy decyzja rządu Donalda Tuska uspokoiła mieszkańców?
Polityka
Sondaż IBRiS: Mocne przetasowania w rankingu zaufania do polityków. Nowy lider