Grzegorz Braun: Jesteśmy na poligonie

Rzeszów trzeba przede wszystkim przeorientować na stronę interesów mieszkańców – mówi Grzegorz Braun, kandydat Konfederacji.

Aktualizacja: 11.06.2021 06:06 Publikacja: 10.06.2021 15:38

Grzegorz Braun – reżyser, scenarzysta, poseł, w 2020 r. kandydat Konfederacji na urząd prezydenta RP

Grzegorz Braun – reżyser, scenarzysta, poseł, w 2020 r. kandydat Konfederacji na urząd prezydenta RP

Foto: fot. mat.pras.

Skąd przekonanie, że może być pan dobrym prezydentem Rzeszowa?

Spłacam kredyt zaufania, którego udzielili mi mieszkańcy Rzeszowa. W wyborach do europarlamentu w 2018 r., w wyborach do Sejmu w 2019 r. Wtedy rzeszowianie w znacznej liczbie wysłali mnie do Warszawy, oto więc jestem do ich dyspozycji, by ten dług wdzięczności spłacać – dalszą pracą dla naszego miasta.

Mówi pan o „nowym impulsie" dla Rzeszowa. Ale z sondaży wynika, że mieszkańcy miasta byli zadowoleni z rządów Tadeusza Ferenca. Po co więc nowy impuls?

Kto pokłada przesadną wiarę w sondażach, kto im bezkrytycznie ufa, ten sam sobie szkodzi. Teraz, w tej nieoczekiwanej i przedłużonej kampanii mówienie o głębokich i systemowych problemach Rzeszowa na szczęście nie jest już kontrowersyjne. Wcześniej realia przesłaniała propaganda sukcesu. A realia są takie, że podjęto tu wiele, bardzo wiele błędnych decyzji w zagospodarowaniu przestrzennym, w komunikacji – i to całego obszaru funkcjonalnego, a nie tylko gminy i powiatu na prawach miejskich. Akcji wręcz ratunkowej wymaga zieleń miejska z Doliną Wisłoka na czele. Jeszcze pół roku temu rzeszowianie mieliby być może problemy z wymienieniem tych wszystkich patologii, teraz – także za moją sprawą – zostały dostrzeżone.

A jaką główną zmianę wprowadziłyby pan wobec rządów prezydenta Ferenca?

Bywa tak w życiu ludzi, narodów i państw, że tracimy wenę, orientację. I sami nie wiemy, co dalej począć z tak może obiecująco rozpoczętym projektem. Tak jest, jak myślę, w Rzeszowie. Rzeszów trzeba przede wszystkim przeorientować na stronę interesów jego mieszkańców. To, z czym mamy do czynienia, to „rzeszowska republika deweloperów" i prezesów postpeerelowskich spółdzielni mieszkaniowych. W sposób niedostateczny ratusz reprezentował interesy mieszkańców. Nie tylko naruszył przez to harmonię zagospodarowania przestrzennego, ale też doprowadził do erozji, tu i ówdzie wręcz do dewastacji społecznej. Betonoza wpływa nie tylko na komfort życia, ale i na poziom bezpieczeństwa w mieście. W wielu miejscach Rzeszowa mieszkańcy nie byli traktowani uczciwie przez własne władze – mogę podać szereg przykładów z konkretnych osiedli, ulic, a nawet podwórek.

Coś się zmieni w strukturze samego urzędu?

Myślę, że 20 lat prezydenta Ferenca wystarczy. Dwukadencyjność to dobry pomysł. Poprzednia prezydentura obrosła układami, które działały w swoim interesie, a nie mieszkańców. Chcę powołać przede wszystkim miejskiego architekta, którego w Rzeszowie brakuje. To potrzeba tak oczywista, że nie spodziewam się sprzeciwu ze strony rady miejskiej.

Na ile to kampania ogólnopolska, na ile samorządowa?

Obserwuję z satysfakcją, że ta kampania odgrywa rolę poważnego kryterium w polityce. To poligon wszystkich przyszłych kampanii wyborczych w Polsce. Z poczuciem obowiązku dobrze wypełnionego przez moich sztabowców i wolontariuszy stwierdzam, że już tę kampanię wygraliśmy. Konfederacja w Rzeszowie weszła do I ligi ogólnopolskiej, niezależnie od wyniku wyborów – głosy, które padną tu na mnie, to będą głosy, które przesądzą o zmianie układu sil. Nie tylko w radzie miejskiej Rzeszowa w następnej kadencji, nie tylko w sejmiku wojewódzkim na Podkarpaciu, ale także w Sejmie RP. Konfederacja te wybory już wygrała.

Skoro to jest poligon, to jak rozumiem Konfederacja będzie w przyszłości też mocno podnosiła kwestie wokół pandemii.

To złudzenie. Ponieważ to nie ja podnoszę ten temat – to ja jestem nieustannie wywoływany do tablicy. Stoję bowiem na gruncie prawa, praw i wolności obywateli RP, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Rzeszowa – przeciwko bezprawnym lockdownom, przeciwko ograniczaniu konstytucyjnych praw do prywatności, ale i przedsiębiorczości. Opowiadam się za wolnością przeciwko segregacji i dyskryminacji sanitarnej, przeciwko zagrożeniom, które sprowadza aktualna władza.

Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Polityka
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem
Polityka
Kandydat na prezydenta Marek Woch: Polska powinna mieć broń jądrową
Polityka
Donald Tusk wygłosił orędzie. „To nam przypadło nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Joanna Senyszyn: Lewica to ja
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne