Prezydent Bronisław Komorowski wręczy ordery nominowanym 10 listopada.
- Ja byłem przyzwyczajony, że przed 10 kwietnia wnioski skierowane do zaopiniowania przez kapitułę są połączone z dokumentacją: czy był wcześniej odznaczany, kiedy, jakim odznaczeniem i co się wydarzyło w ostatnim czasie, co uzasadnia nadanie tego najwyższego orderu. Tutaj nie mamy takiej dokumentacji - powiedział były Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński.
Kapituła ma prawo opiniować decyzje o przyznaniu Orderu. Do tej pory liczyła ona pięć osób. Oprócz Andrzeja Gwiazdy w jej skład wchodzili także Wiesław Chrzanowski, Bogusław Nizieński i Jan Olszewski. Na czele stał prezydent RP.
- Pan prezydent nie zasięgał naszej opinii ani nie powiadomił o tym - mówił Gwiazda w rozmowie z TVN24. Dodał, że rezygnacji jeszcze nie złożył, bo o nominacjach dowiedział się dopiero dzisiaj.
Według niego, jest prawdopodobne, że rezygnację złoży także Jan Olszewski. - To byłaby logiczna decyzja - powiedział Gwiazda.
Order Orła Białego to najważniejsze odznaczenie państwowe, nadawane za wyjątkowe zasługi cywilne lub wojskowe dla państwa polskiego zarówno w czasie wojny jak i pokoju. Nadawany jest najwybitniejszym działaczom życia publicznego i przedstawicielom obcych państw.
W marcu 2008 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński odznaczył uczestników Marca'68. Wśród odznaczonych nie było jednak Adama Michnika, jednego z głównych uczestników wydarzeń marcowych.
[link=http://www.rp.pl/artykul/542250.html] Pod koniec września z zasiadania w kapitule[/link] Orderu Odrodzenia Polski zrezygnowała Zofia Romaszewska. Taką decyzję podjął też Ryszard Bugaj. Romaszewska swą decyzję tłumaczyła tym, że poglądy Bronisława Komorowskiego na wzorce osobowe i obywatelskie rozmijają się z jej przekonaniami. Bugaj tłumaczył, że rezygnuje z powodu "dystansu w stosunku do tych wyborów, które obserwuje w zachowaniu prezydenta".