Frankowicze u prezydenta

W Kancelarii Prezydenta powstanie stały zespół roboczy, który ma się zająć przygotowaniem ustawy rozwiązującej problem toksycznych kredytów – dowiedziała się Rzeczpospolita.

Aktualizacja: 08.10.2015 10:22 Publikacja: 08.10.2015 10:17

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Dziś rano prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, skupiającego m.in. osoby zadłużone we frankach szwajcarskich.

- W ponadgodzinnej rozmowie prezydent potwierdził chęć dotrzymania obietnicy danej nam na spotkaniu w maju i poinformował o powołaniu stałego Prezydenckiego Zespołu Roboczego d/s ustawy rozwiązującej problem toksycznych kredytów – zdradza jeden z uczestników spotkania.

W skład zespołu wejdą m.in. eksperci, którzy od kilku tygodniu zajmują się problemem na zlecenie stowarzyszenia.

- Zespół będzie pracował w Pałacu Prezydenckim. Ma spotykać się kilka razy w tygodniu – tłumaczy nasz rozmówca.

Prezydent zapowiedział, że w miarę możliwości będzie brał udział w tych spotkaniach. Andrzej Duda chce też powołać swojego społecznego doradcę, rekomendowanego przez środowisko frankowiczów.

Cały czas czekają oni na pomoc ze strony państwa. Premier Ewa Kopacz, na początku roku obiecywała odpowiednią ustawę w tej sprawie. Miała ona powstać w resorcie gospodarki, ale Platformie nie udało się dogadać z koalicjantem, więc na początku lipca zgłosiła własny projekt obciążający kosztami przewalutowania po równo bank i klienta.

Jednak ludowcy, z którymi nie uzgodniono projektu w Sejmie zagłosowali za tym, aby koszty przewalutowania poniosły głównie banki. Senat złagodził te przepisy. Chciał, by banki i kredytobiorcy podzielili się po połowie kosztami przewalutowania kredytów.

Ostatecznie Platforma przygotowała kolejny projekt: ustawę o funduszu wsparcia dla kredytobiorców. Choć poparły ją wszystkie partie w Sejmie i akceptuje ją właśnie Senat, to nie rozwiązuje ona podstawowego problemu kredytobiorców frankowych – ryzyka kursowego.

Nowe przepisy zakładają doraźną pomoc finansową – 1,5 tys. zł maksymalnie przez 18 miesięcy dla kredytobiorców, którzy wpadli w tarapaty, ale otrzymaną pomoc musieliby zwrócić.

Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne