BBC: Karol Nawrocki może być dla rządu Donalda Tuska trudniejszą przeszkodą niż Andrzej Duda

BBC w korespondencji z Warszawy zauważa, że Rafał Trzaskowski, który wygrał I turę wyborów prezydenckich, uzyskał mniejszą przewagę nad Karolem Nawrockim niż wynikało to z sondaży przedwyborczych.

Publikacja: 19.05.2025 11:16

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Foto: REUTERS/Lukasz Glowala

arb

Rafał Trzaskowski uzyskał w I turze wyborów prezydenckich 31,36 proc. głosów. Do II tury wyborów prezydenckich przeszedł wraz z Karolem Nawrockim, który zdobył 29,54 proc. Sondaże przedwyborcze wskazywały, że Trzaskowski ma nad Nawrockim 4-6 punktów proc. przewagi.

BBC: Rząd Donalda Tuska nie zrealizował wielu obietnic – przez weta prezydenta Andrzeja Dudy i spory w koalicji

BBC zauważa, że Trzaskowski w niedzielę w Sandomierzu zapowiedział, że wygra wybory, ale dodał, że będzie to wymagać wiele pracy i „wielkiej determinacji”. - Jestem przekonany, że cała Polska wygra – dodał.

Brytyjski nadawca odnotowuje, że Trzaskowski zapowiedział współpracę z rządem Donalda Tuska ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych i przyspieszenia reform polskiego sądownictwa.

Czytaj więcej

Donald Trump oficjalnie poprze Karola Nawrockiego? Jest komentarz wiceprezesa PiS

„Polski prezydent (...) może wetować ustawy rządu. Koalicja (Donalda) Tuska nie ma wystarczająco dużej większości parlamentarnej, by obalać prezydenckie weto” - wyjaśnia BBC. Do obalenia weta prezydenta potrzeba większości 3/5 głosów, czyli 276 głosów.

„Tusk nie zdołał zrealizować wielu obietnic wyborczych, częściowo dlatego, ponieważ urzędujący konserwatywny prezydent Andrzej Duda wetował ustawy rządu, ale także przez podziały wewnątrz koalicji w kwestiach takich jak aborcja i związki partnerskie” - pisze BBC.

„Zwycięstwo Trzaskowskiego usunęłoby (przeszkodę w postaci) prezydenckiego weta, ale Nawrocki byłby prawdopodobnie nawet trudniejszą przeszkodą niż Duda” - ocenia brytyjski nadawca.

Wybory prezydenckie w Polsce. BBC wskazuje powód do zmartwienia dla Rafała Trzaskowskiego

BBC zauważa, że Nawrocki mówił w Gdańsku do swoich wyborców, że Tusk musi być powstrzymany przed zdobyciem całej władzy w Polsce. Korespondent stacji w Warszawie, Adam Easton odnotowuje, że Nawrocki zwrócił się do dwóch „skrajnie prawicowych kandydatów – Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna”, by „uratowali Polskę” przed Tuskiem (w rzeczywistości Nawrocki zwracał się bezpośrednio jedynie do Mentzena – red.).

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie: Głosy policzone. Znamy końcowy wynik I tury

„Nawrocki był nieznany w skali ogólnokrajowej, gdy PiS wybrał go na kandydata (na prezydenta). Ale (...) PiS jest skuteczny w mobilizowaniu swoich wyborców” - czytamy w korespondencji.

„Powodem do zmartwienia dla Trzaskowskiego są lepsze od oczekiwań wyniki skrajnie prawicowych kandydatów, ponieważ wielu ich zwolenników nie zagłosuje na niego” - pisze BBC.

Wynik Grzegorza Brauna był „przykrą niespodzianką dla liberalnych polskich wyborców”

Fragment korespondencji BBC

Brytyjski nadawca odnotowuje dobry wynik Sławomira Mentzena, który oznacza dalszy wzrost poparcia dla Konfederacji, notującej wzrost poparcia od wejścia do parlamentu w 2019 roku.

„Mentzen jest antyestablishmentowym kandydatem i niektórzy jego sympatycy mogą nie głosować ani na Nawrockiego, ani na Trzaskowskiego, którzy reprezentują dwie partie dominujące w polskiej polityce od dwóch dekad” - ocenia korespondent BBC. Jednocześnie brytyjski nadawca zauważa, że część wyborców Menztena może poprzeć Nawrockiego za jego „katolickie, prorodzinne poglądy”.

BBC pisze też, że wynik Grzegorza Brauna był „przykrą niespodzianką dla liberalnych polskich wyborców”. „Braun trafił na czołówki w 2023 roku, gdy zgasił świece żydowskiej menory (w rzeczywistości – Chanukiji – red.) w polskim parlamencie gaśnicą, w czasie uroczystości religijnej z okazji Chanuki” - przypomina BBC. Brytyjski nadawca zwraca uwagę, że Braun mówił wówczas o judaizmie jako o „satanistycznym” kulcie, a w czasie jednej z debat przed I turą wyborów prezydenckich mówił, że „Żydzi mają za dużo do powiedzenia w polskich sprawach” (Braun pytał o to Sławomira Mentzena w trakcie jednej z debat – red.).

Rafał Trzaskowski uzyskał w I turze wyborów prezydenckich 31,36 proc. głosów. Do II tury wyborów prezydenckich przeszedł wraz z Karolem Nawrockim, który zdobył 29,54 proc. Sondaże przedwyborcze wskazywały, że Trzaskowski ma nad Nawrockim 4-6 punktów proc. przewagi.

BBC: Rząd Donalda Tuska nie zrealizował wielu obietnic – przez weta prezydenta Andrzeja Dudy i spory w koalicji

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Ukraińcy zaniepokojeni. „Czasy proukraińskiego prezydenta w Polsce dobiegają końca"
Polityka
Wybory prezydenckie 2025: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów
Polityka
PSL jednogłośnie popiera kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w II turze
Polityka
Ponad milion głosów oddanych na Grzegorza Brauna. Kim są jego wyborcy?
Polityka
Ryszard Kalisz komentuje sprawę Arkadiusza Myrchy. Polityk złamał ciszę wyborczą?