Aktualizacja: 04.04.2025 04:28 Publikacja: 25.01.2025 08:57
Foto: Bloomberg
Mało kto pamięta, że dostęp do świadczenia rodzinnego – najpierw 500+, a teraz 800+ – od początku posiadali cudzoziemcy legalnie pracujący w Polsce. Obywatelom Ukrainy od 2014 r. gwarantowała to także specjalna umowa o zabezpieczeniu społecznym, jaką podpisał ówczesny minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Została sporządzona na wzór unijnych wzajemnych świadczeń między państwami – wzajemne uznawanie wypracowanych emerytur, dostęp do rent i świadczeń socjalnych. Gwarantuje ona od 2014 r. legalnie pracującym Ukraińcom w naszym kraju – a więc ubezpieczonym w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – nie tylko nabycie prawa do emerytury i renty w Polsce za lata pracy w naszym kraju, ale także pomoc socjalną, w tym od 2017 r. korzystanie ze specjalnego świadczenia na dzieci, czyli 500+. Warto dodać, że takie międzynarodowe specjalne umowy Białorusini, licznie przebywający w Polsce, mają dopiero od 2022 r. I w sumie tylko 13 państw, jak USA, Korea czy Izrael.
Nie będę mówił źle o Konfederacji, bo upatruję szansy we współpracy z tą partią - powiedział w RMF FM Jacek Sasi...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
– Gdyby wyjąć anegdoty o złocie i konkursach, to tym razem wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego momentami...
Nie jestem przekonany, czy temat ceł będzie dla kandydatów atrakcyjny, bo w zasadzie żaden z kandydatów, ani Raf...
- Domagam się od prezydium Sejmu, aby te konsekwencje wyciągnąć zgodnie z regulaminem Sejmu. Wszystkie te osoby...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
- Nie jestem rzecznikiem prezydenta Donalda Trumpa i moja perspektywa jest polska - to, co stało się wczoraj nie...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas