Unieważnione też zostaną zapewne ustawy o zakazie noszenia zbroi w parlamencie oraz o zakazie trzepania dywanów na ulicy. O pracach komisji napisał dziś "New York Times".
"Mamy za dużo przepisów, nikt nie jest tego w sanie ogarnąć" - mówi w "New York Timesie" profesor prawa z University College Andrew Lewis. W brytyjskim prawie są 44 tys. ustaw podstawowych oraz ich nowelizacje.
W 2016 r. parlament ma unieważnić 200 ustaw, z których najstarsza - dotycząca barterowego rozliczania długów - pochodzi z 1267 roku. Unieważniona zostanie m.in. ustawa z 1838 r. o powstaniu Indyjskiej Kompanii Parowcowej (firma nigdy nie rozpoczęła działalności).
Brytyjczycy podchodzą jednak bardzo ostrożnie do likwidacji ustaw, choćby i bardzo starych. Dzięki analizie zespołu parlamentarnego ocalała ustawa z 1916 r. o wsparciu państwa dla zatrudniania byłych żołnierzy w rolnictwie. Okazało się bowiem, że na podstawie tej ustawy do dziś działa jeden fundusz. Ustawa pozostanie więc ważna.
Podobnie było z ustawą o rozbojach z 1861 r. Komisja chciała ją usunąć, bowiem przepisy precyzujące działania policji w sprawie rozbojów, znalazły się w nowoczesnym kodeksie, jednak policja poprosiła komisję o pozostawienie zapisów, ponieważ korzysta w pracy w części zapisów tamtej ustawy.