Sondaż: Którym politykom PiS Polacy ufają? Szydło i Czarnek mają powód do zmartwienia

O rozpoznawalność i zaufanie do polityków PiS zapytano w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej"

Publikacja: 26.06.2024 07:07

Beata Szydło przemawia w PE

Beata Szydło przemawia w PE

Foto: EP, materiały prasowe

Sondaż miał dać odpowiedź na pytanie o to, który polityk PiS ma szansę w wyborach prezydenckich, w których zwycięski kandydat ostatecznie musi przekonać do siebie ponad połowę wyborców.

Sondaż: Beata Szydło i Przemysław Czarnek znani, ale nie cieszą się zaufaniem

W sondażu zadano dwa pytania — o to, czy respondenci znają danego polityka i czy mu ufają. Szczególną uwagę zwrócono na uwagę na zaufanie wyborców niezdecydowanych, od których może zależeć wynik wyborów prezydenckich.

Byli premierzy z PiS — Beata Szydło i Mateusz Morawiecki — są rozpoznawani przez 96 proc. badanych. Znacznie gorzej jest z zaufaniem — w przypadku Morawieckiego „zna go i ufa mu” 34,1 proc. badanych, a w przypadku Szydło — 31,3 proc. Wśród niezdecydowanych i niegłosujących lepiej wypada Morawiecki — ufa mu 34 proc. przedstawicieli tej grupy (ponad połowa mu nie ufa). Beacie Szydło ufa jedynie 6 proc. niezdecydowanych lub niegłosujących w wyborach.

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż: PiS stoi w miejscu. KO konsumuje koalicjantów. Lewica nad progiem

Przemysława Czarnka zna 90 proc. badanych, ale ufa mu jedynie 25,6 proc. Wśród wyborców niezdecydowanych i niegłosujących wypada gorzej nawet od Beaty Szydło — w tej grupie ufa mu 4 proc. respondentów.

Podobny wynik uzyskuje europoseł Joachim Brudziński — zna go i ufa mu 23,2 proc. badanych, ale w grupie niezdecydowanych i niegłosujących — tylko 4 proc.

4 proc.

Tylu niezdecydowanych i nieglosujących ufa Przemyslawowi Czarnkowi

Mariuszowi Błaszczakowi ufa 31,6 proc. badanych, ale tylko 6 proc. niezdecydowanych i niegłosujących. Radosławowi Foglowi, byłemu rzecznikowi PiS, w tej ostatniej grupie ufa tylko 3 proc. respondentów.

Sondaż: Tobiasz Bocheński, Jacek Siewiera i Marek Magierowski mają problem z rozpoznawalnością

Tobiasz Bocheński, europoseł i były kandydat PiS na prezydenta Warszawy ma problem z rozpoznawalnością - nie zna go 30,6 proc. respondentów. Zna i ufa mu 17,8 proc. badanych i 2 proc. niezdecydowanych i niegłosujących.

Wśród niezdecydowanych i niegłosujących 19 proc. badanych ufa byłemu ministrowi rozwoju i technologii Waldemarowi Budzie. 15 proc. niezdecydowanych i niegłosujących ufa Jackowi Siewierze, szefowi BBN. Siewiery nie kojarzy jednak ok. połowy respondentów.

Połowa respondentów nie kojarzy też Marka Magierowskiego, byłego rzecznika prezydenta, a obecnie kończącego kadencję ambasadora Polski w Waszyngtonie. Magierowskiemu, podobnie jak Budzie, ufa 19 proc. niezdecydowanych i niegłosujących

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został zrealizowany w dniach 21-23 czerwca na próbie 1000 osób, metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI / CATI).

Wybory prezydenckie odbędą się wiosną 2025 roku. Urzędujący prezydent, Andrzej Duda, nie będzie mógł w nich startować. Kandydatem KO w wyborach będzie prawdopodobnie Rafał Trzaskowski, a Trzeciej Drogi — Szymon Hołownia.

Sondaż miał dać odpowiedź na pytanie o to, który polityk PiS ma szansę w wyborach prezydenckich, w których zwycięski kandydat ostatecznie musi przekonać do siebie ponad połowę wyborców.

Sondaż: Beata Szydło i Przemysław Czarnek znani, ale nie cieszą się zaufaniem

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Tomasz Szatkowski chce pozwać Donalda Tuska. „Nieprawdziwe i zmanipulowane oskarżenia”
Polityka
Roman Giertych o projekcie ustawy aborcyjnej. „Niechlujny, nierozsądny, groźny dla kobiet”
Polityka
Andrzej Duda o Donaldzie Tusku. „Jego koledzy atakowali rząd przez osiem lat”
Polityka
Sondaż CBOS: Konfederacja ze spadkiem poparcia. Przed Trzecią Drogą już i Lewica
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Po głosowaniu w sprawie aborcji: Tusk wściekły, kara dla Giertycha i Sługockiego, pytania o strategię koalicji
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą