Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Zbigniewa Ziobry przez komisję ds. Pegasusa

Komisja śledcza ds. Pegasusa planuje przesłuchanie Zbigniewa Ziobry na 1 lipca. Tymczasem – jak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET – ponad połowa Polaków nie chce tego niezależnie od stanu zdrowia polityka.

Publikacja: 25.06.2024 12:30

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Marcin Obara

12 czerwca zapowiedziano, że  komisja śledcza ds. Pegasusa planuje przesłuchanie Zbigniewa Ziobry na 1 lipca. Jak zaznaczyła przewodnicząca komisji Magdalena Sroka, decyzja o przesłuchaniu polityka jest stąd, że z Funduszu Sprawiedliwości do CBA trafiło 25 mln złotych na inwigilację obywateli.

Czytaj więcej

Komisja ds. Pegasusa: Jest termin przesłuchania Ziobry. „To będzie sądny dzień”

Sondaż. Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Zbigniewa Ziobry przed Komisję ds. Pegasusa

IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadził sondaż, w którym zadał Polakom pytanie: "czy sejmowa komisja śledcza powinna wzywać na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę niezależnie od jego aktualnego stanu zdrowia". 

Odpowiedzi „zdecydowanie się zgadzam” udzieliło 21,8 proc. respondentów, zaś „zdecydowanie się nie zgadzam” – 30,4 proc. „Raczej zgadza się” z tym 13 proc. badanych, natomiast „raczej nie zgadza” – 23,3 proc. 11,5 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”. 

Przeciwni wzywaniu Ziobry przez komisję śledczą w zdecydowanej większości są zwolennicy PiS oraz Konfederacji. 87 proc. z nich nie chce przesłuchania polityka. Za opowiada się zaś 11 proc. badanych. 

Po stronie wyborców KO, Trzeciej Drogi i Lewicy jest natomiast więcej tych, którzy chcą przesłuchania Ziobry. Za jest 61 proc. z nich, zaś przeciw – 27 proc. Przeciwko przesłuchaniu jest 59 proc. kobiet i połowa mężczyzn. Za opowiada się natomiast 33 proc. kobiet i 36 proc. mężczyzn.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro chce stanąć przed komisją ds. Pegasusa. „Nawet w stanie paliatywnym”

Komisja ds. Pegasusa. Kiedy odbędzie się przesłuchanie Zbigniewa Ziobry?

12 czerwca, podczas konferencji prasowej w Sejmie, zapowiedziano, że komisja śledcza ds. Pegasusa planuje przesłuchanie Zbigniewa Ziobry na 1 lipca. - Na końcu wątku będzie przesłuchiwany prokurator generalny (…). Jeżeli Zbigniew Ziobro jest chory, to – tak jak każdy świadek – będzie musiał przedłożyć stosowne dokumenty poświadczające, że nie może się stawić. Komisja będzie podejmowała stosowne kroki, żeby weryfikować rzeczywisty stan pana ministra Ziobry. Liczymy jednak na to, że tak jak wszyscy politycy PiS zarzekają się, że chcą tę sprawę wyjaśnić, tak pan Ziobro także będzie chciał tę sprawę wyjaśnić 1 lipca o godzinie 10.00 - można było usłyszeć na konferencji prasowej w Sejmie, w której udział wzięli Magdalena Sroka, Tomasz Trela oraz Witold Zembaczyński. 

- Kończymy wątek związany z zakupem systemu Pegasus, dlatego też podjęliśmy decyzję o wezwaniu przed komisję na dzień 1 lipca Zbigniewa Ziobry — mówiła na konferencji przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa,  Magdalena Sroka. - Tak jak obiecaliśmy – bez względu na aktualną sytuację, bez względu na to, co mówią politycy PiS oraz Suwerennej Polski, przychodzi czas na Zbigniewa Ziobrę. Liczymy, że pan Zbigniew Ziobro przyjdzie. Przed kampanią wyborczą był aktywny publicznie Wierzymy w to, że będzie mówił prawdę i tylko prawdę - zaznaczył poseł Tomasz Trela. 

Dotychczas komisja śledcza ds. Pegasusa przesłuchała między innymi byłego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.

12 czerwca zapowiedziano, że  komisja śledcza ds. Pegasusa planuje przesłuchanie Zbigniewa Ziobry na 1 lipca. Jak zaznaczyła przewodnicząca komisji Magdalena Sroka, decyzja o przesłuchaniu polityka jest stąd, że z Funduszu Sprawiedliwości do CBA trafiło 25 mln złotych na inwigilację obywateli.

Sondaż. Ponad połowa Polaków nie chce wzywania Zbigniewa Ziobry przed Komisję ds. Pegasusa

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024
Polityka
Michał Kolanko: Wakacyjny ból głowy koalicji rządzącej
Polityka
Kluczowa dla Polski komisja gospodarcza w PE bez polskich europosłów