Wybory samorządowe 2024. Włodzimierz Czarzasty: Czy Lewica jest zadowolona? Nie. Ale to może się zmienić

To były najtrudniejsze wybory dla Lewicy. Wybory samorządowe zawsze były najtrudniejsze dla Lewicy. Tym razem też się tak okazało. Czy jesteśmy zadowoleni? 6,8 proc. – nie. To się może zmienić – powiedział Włodzimierz Czarzasty, jeden z liderów Lewicy, odnosząc się do wyników badania exit poll.

Publikacja: 07.04.2024 22:07

Wybory samorządowe 2024. Kandydatka Lewicy i ruchu Miasto Jest Nasze na prezydenta stolicy, wicemars

Wybory samorządowe 2024. Kandydatka Lewicy i ruchu Miasto Jest Nasze na prezydenta stolicy, wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty i lider partii Wiosna Robert Biedroń w sztabie wyborczym Lewicy w Warszawie.

Foto: PAP/Rafał Guz

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. 

Według badania exit poll wybory wygrał PiS z poparciem 33,7 proc., przed Koalicją Obywatelską, na którą zagłosowało 31,9 proc.

Trzecie miejsce w wyborach zajęła Trzecia Droga — 13,5 proc. Na dalszych miejscach uplasowały się Konfederacja (7,5 proc.), Lewica (6,8 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (2,7 proc.)

Do wyników badania exit poll odniósł się Włodzimierz Czarzasty, jeden z liderów Lewicy. 

Czytaj więcej

Donald Tusk o wynikach wyborów samorządowych: 15 października powtórzył się w kwietniu

Wybory samorządowe 2024. Włodzimierz Czarzasty o wyniku badania exit poll: 

- Czy to możliwe, że Magda Biejat zdobyła w wyborach na prezydenta Warszawy 15 proc? Jeżeli to jest możliwe – a tak jest – to w następnych wyborach będziemy mieli prezydentkę Warszawy - powiedział Włodzimierz Czarzasty. - To były najtrudniejsze wybory dla Lewicy. Wybory samorządowe zawsze były najtrudniejsze dla Lewicy. Tym razem też się tak okazało. Czy jesteśmy zadowoleni? 6,8 proc. – nie. To się może zmienić - dodał, przypominając sytuację sprzed pięciu lat, kiedy wyniki exit poll różniły się od ostatecznych wyników. - Myślę, że to, co się dzisiaj stało będzie - jak zostanie potwierdzone - spokojnego przemyślenia. Myślę, że siły demokratyczne muszą ze sobą poważnie porozmawiać i zobaczyć jak będzie wyglądała sytuacja w sejmikach - zaznaczył Czarzasty. 

Jak powiedział polityk, Lewica „zaczyna się powoli przygotowywać do wyborów europejskich”. - Teraz cieszmy się z wyników w Warszawie - stwierdził. 

Wybory samorządowe. Biedroń: Dla Lewicy to są zawsze bardzo trudne wybory

Głos zabrał także Robert Biedroń – polityk podziękował między innymi wszystkim, którzy głosowali i startowali z list Lewicy. - Dla Lewicy to są zawsze bardzo trudne wybory. Są one jednak niezwykle ważne - powiedział. - Chciałbym podziękować kandydatom i kandydatkom – na czele z Magdaleną Biejat. Królowa jest tylko jedna - dodał Biedroń.

Magdalena Biejat o wyniku exit poll: My mamy najlepsze pomysły na Warszawę

O swoim wyniku mówiła też Magdalena Biejat. Zajęła ona w Warszawie trzecie miejsce – na Biejat oddano 15,8 proc. głosów. - Dzięki kochani (…) Inni kandydaci zrzynali z naszego programu. A wszystko wskazuje na to, że za półtora roku czekają nas następne wybory w Warszawie - powiedziała. - To my mamy najlepsze pomysły na Warszawę - podkreśliła.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe. Trzecia Droga: Koalicja 15 października bez nas nie istnieje

Wybory samorządowe 2024: Pierwsze wybory do samorządów od pięciu i pół roku

Polacy wybierali władze samorządowe po raz pierwszy od 2018 roku — ostatni raz rady gmin, powiatów i sejmiki wojewódzkie Polacy wybierali 21 października 2018 roku.

Kadencja samorządów, wydłużona przed wyborami z 2018 roku do pięciu lat (z czterech) miała skończyć się jesienią 2023 roku, ale Sejm poprzedniej kadencji wydłużył ją o pół roku, by uniknąć zbiegnięcia się kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi z kampanią przed wyborami parlamentarnymi. Stąd kadencja samorządów trwała ostatecznie pięć i pół roku i była najdłuższa w historii III RP.

Głosowanie z 7 kwietnia nie kończy wyborów samorządowych — 21 kwietnia wyborcy pójdą do urn wszędzie tam, gdzie w I turze nie udało się wybrać wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 

Wybory samorządowe 2024. Wyniki badania exit poll

Szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos:

  • Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 33,7
  • Koalicja Obywatelska (KO) – 31,9 
  • Trzecia Droga – 13,5 proc.
  • Konfederacja – 7,5 proc.
  • Lewica – 6,8 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc.
  • Inne 3,9 proc.

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. 

Według badania exit poll wybory wygrał PiS z poparciem 33,7 proc., przed Koalicją Obywatelską, na którą zagłosowało 31,9 proc.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją ds. wyborów kopertowych. "Dlaczego pan się spóźnił?"
Polityka
Filiks: Kaczyński przed komisją ds. wyborów kopertowych? Będzie obrażał i robił show
Polityka
Paweł Zalewski: Szymon Hołownia będzie kandydował na urząd prezydenta RP
Polityka
Patryk Jaki odpiera zarzuty. "Konkursem w Funduszu Sprawiedliwości był wiceminister"
Polityka
Zeznania Mraza. Siemoniak: Przyszłość Suwerennej Polski pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy