Patryk Jaki: Unia Europejska to był naprawdę dobry projekt, trzeba o nią walczyć

- My nie krytykujemy PiS-u, tylko krytykujemy konkretną frakcję, która dała się nabrać - powiedział europoseł PiS Patryk Jaki (Suwerenna Polska), pytany w RMF FM o swą krytykę wobec polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Publikacja: 25.03.2024 09:35

Europoseł PiS Patryk Jaki (Suwerenna Polska)

Europoseł PiS Patryk Jaki (Suwerenna Polska)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Podczas niedawnego spotkania z mieszkańcami Pabianic europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki krytycznie wypowiadał się na temat decyzji podejmowanych przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa PiS, oraz prezydenta Andrzeja Dudę.

Patryk Jaki: Ktoś za to dziadostwo odpowiada

- Jest bardzo wiele pretensji do nas, że byliśmy za słabi wobec Unii Europejskiej, że byliśmy za słabi, jeśli chodzi rozbijanie tego układu Trzeciej Rzeczypospolitej, że byliśmy za słabi, jeśli chodzi o TVN itd. I czy dajemy gwarancję, że tym razem będzie inaczej? Ja mogę dać gwarancję, że jak ja będę miał na to wpływ, to ja tego dopilnuję. Będziecie mnie państwo rozliczać - mówił polityk, który ze względu na stan zdrowia Zbigniewa Ziobry tymczasowo kieruje pracami Suwerennej Polski.

Czytaj więcej

Poseł nazwał Jakiego "chłopczykiem w krótkich spodenkach". Błaszczak reaguje

- Ktoś te wszystkie dziadostwa w Unii Europejskiej podpisywał, ktoś za to wszystko odpowiada. To nie jest tak, że u nas nie ma ludzi odpowiedzialnych - podkreślił Patryk Jaki. Zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda wetował ustawy sądowe oraz tzw. lex TVN. Część polityków PiS krytykowała Jakiego za krytykę polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Patryk Jaki mówi, że wzmacnia Zjednoczoną Prawicę

W poniedziałek Patryk Jaki został w RMF FM zapytany, dlaczego chce "rozwalić PiS od środka". - Wprost przeciwnie, ja wzmacniam obóz Zjednoczonej Prawicy - odparł europoseł. - To, że jesteśmy obozem, który potrafi wewnątrz rozmawiać, to jest coś dobrego - dodał. Ocenił, że dzięki temu, że jego obóz "jest szeroki i potrafi dyskutować" władzę przejął Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Sądzę, że jesteśmy tą częścią obozu, która w polityce europejskiej dodaje wszystkim wiarygodności.

Europoseł Patryk Jaki o Suwerennej Polsce w Zjednoczonej Prawicy

- Przecież tu nie chodzi ani o mnie, ani o Morawieckiego czy Dudę. Tu chodzi o coś ważniejszego - o Polskę. Chodzi o to, czy decyzje związane z podpisywaniem tzw. Fit for 55 czy uzależnienia wypłaty środków dla Polski od kryterium "leworządności", kiedy mówiło się, że Polska nie może mieć takiego systemu jak inne państwa, bo ma gorszą kulturę - czy to było dobre, czy złe. Ja uważam, że złe - oświadczył lider Suwerennej Polski.

"My nie krytykujemy PiS-u, tylko konkretną frakcję"

Były szef KPRM, poseł PiS Michał Dworczyk zastanawiał się niedawno na antenie RMF FM, co politycy Suwerennej Polski jeszcze robią w Zjednoczonej Prawicy. - Dzisiaj to rodzaj układu pasożytniczego - ocenił. Patryk Jaki nie zgodził się z opinią, że Suwerenna Polska zajmuje się "głównie recenzowaniem PiS-u". - To w ogóle nieprawda. Ja sądzę, że jesteśmy tą częścią obozu, która w polityce europejskiej dodaje wszystkim wiarygodności - powiedział.

Czytaj więcej

Spięcie w obozie PiS. Mastalerek do Błaszczaka: Zajmij się pan pracą

- To samo, co ja mówię jeżeli chodzi o politykę europejską, mówiło wielu polityków PiS-u z (Jackiem - red.) Saryuszem-Wolskim na czele - zaznaczył europoseł. - My nie krytykujemy PiS-u, tylko my krytykujemy konkretną frakcję, która dała się nabrać - podkreślił.

Zdaniem Jakiego, wyborcy Zjednoczonej Prawicy potrzebują informacji, iż politycy tego obozu wiedzą, że w polityce wobec UE popełnili błąd. Pytany, polityk oświadczył, że nie żałuje swych słów z Pabianic. - Te słowa były prawdziwe. Ale uważam, że trzeba to w tej chwili już zakończyć - dodał. Wyraził pogląd, że rozmowy w Zjednoczonej Prawicy oraz to, że formacja ta składa się z partii o różnych poglądach, wzmacnia ten obóz.

Czytaj więcej

Sondaż CBOS: Trzecia Droga coraz słabsza, Konfederacja ciągle rośnie. Na szczycie bez zmian

Patryk Jaki chce kandydować do PE z list Zjednoczonej Prawicy

Patryk Jaki był w RMF FM pytany, czy zamierza w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydować z list PiS. - Odpowiem tak, jak mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości inni niż ta frakcja (skupiona wokół Mateusza Morawieckiego - red.), że to będą listy Zjednoczonej Prawicy i że Suwerenna Polska jest bardzo ważną częścią tych list - odparł. Według niego, w kwestii polityki europejskiej Suwerenna Polska dodaje Zjednoczonej Prawicy wiarygodności.

- Tak, chcę startować, dlatego że to będą nasze wspólne listy. Jestem liderem jednego z koalicyjnych ugrupowań - zaznaczył Jaki. Ocenił, że są obszary, jak jednolity rynek, w których Unia Europejska nadal jest dla Polski szansą. - A cała reszta, tzn. ten obstrukt administracyjny plus Zielony Ład, czyli ten absurd, że wyprowadzamy produkcję przemysłową poza UE po to, żeby potem produkty kupować, a inni zarabiają na tym, to jest absurd w imię zielonej ideologii - mówił.

Wybory do PE - kalendarz

Wybory do PE - kalendarz

PAP

- My powinniśmy walczyć o Unię, dlatego że na samym początku to był naprawdę dobry projekt, natomiast ten projekt idzie w złym kierunku. Uważam, że Polacy powinni jeszcze o niego walczyć i jest szansa w czerwcu. Zobaczymy, w którym kierunku to pójdzie - dodał.

Podczas niedawnego spotkania z mieszkańcami Pabianic europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki krytycznie wypowiadał się na temat decyzji podejmowanych przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa PiS, oraz prezydenta Andrzeja Dudę.

Patryk Jaki: Ktoś za to dziadostwo odpowiada

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Obywatele obcych państw w polskiej policji? Bosak: Protestujemy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Sondaż IBRiS: Koalicja Obywatelska już nie prowadzi. Zmiana na pozycji lidera
Polityka
Rząd Donalda Tuska chce zlikwidować CBA. Andrzej Duda krytykuje. „Widocznie mają w tym interes”
Polityka
Wybory samorządowe 2024: PiS przegrywa w Zakopanem
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Łukasz Gibała przerwał milczenie po porażce z Aleksandrem Miszalskim w Krakowie