Sondaż do sejmików wojewódzkich: PiS przed KO, niespodzianka na trzecim miejscu

Wybory do sejmików wojewódzkich z niemal 30-procentowym poparciem wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Trzy kolejne komitety mają zbliżone poparcie.

Publikacja: 21.03.2024 08:36

Z głosowania na kandydata Trzeciej Drogi (na zdjęciu lider Polski 2050 Szymon Hołownia) do sejmiku w

Z głosowania na kandydata Trzeciej Drogi (na zdjęciu lider Polski 2050 Szymon Hołownia) do sejmiku wojewódzkiego zrezygnowało dwóch na pięciu ankietowanych, którzy deklarowali zrobienie tego przed tygodniem.

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Głos na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 29,8 proc. ankietowanych przez United Surveys. Oznacza to wzrost poparcia o 0,8 pkt. proc. względem poprzedniego badania, realizowanego tydzień wcześniej. Na drugim miejscu w sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska — obecnie chce na nie zagłosować 28,1 proc. odpowiadających w sondażu. W tym przypadku w ciągu ostatnich dni poparcie niemal się nie zmieniło — urosło o 0,1 pkt. proc.

Trzy kolejne komitety uzyskały zbliżone poparcie, przy czym żaden nie uzyskał dwucyfrowego wyniku. Najniższe miejsce na podium zajęła Konfederacja, wskazana przez 8,5 proc. ankietowanych. Tydzień wcześniej było to 8,6 proc. Minimalny spadek poparcia nie przeszkodził Konfederacji w zdystansowaniu Trzeciej Drogi. Wspólna lista Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego zanotowała największy w zestawieniu spadek poparcia - z 13,5 proc. do 7,9 proc. Oznacza to, że z głosowania na kandydata Trzeciej Drogi do sejmiku wojewódzkiego zrezygnowało dwóch na pięciu ankietowanych, którzy deklarowali zrobienie tego przed tygodniem.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Wyborcy baczniej się przyglądają

Piąty wynik w sondażu, bardzo zbliżony do Trzeciej Drogi, uzyskała Lewica. Wybrało ją 7,8 proc. respondentów, czyli tylko o 0,1 pkt. proc. mniej, niż komitet PSL i Polski 2050. Lewica zanotowała nieduży wzrost poparcia — o 0,2 pkt. proc. 3,7 proc. pytanych zadeklarowało głosowanie w wyborach do sejmików wojewódzkich na Bezpartyjnych Samorządowców. Inny komitet wybrało 3,2 proc. odpowiadających.

Wybory samorządowe 2024. Jaka będzie frekwencja?

W sondażu, przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski, niezdecydowany był co dziewiąty ankietowany (11 proc.). Takich osób w ostatnim tygodniu przybyło — poprzednio było to 8,4 proc.

W wyborach samorządowych zamierza zagłosować 53,4 proc. uczestników sondażu. Tylko 1,2 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie, za to na niegłosowanie zdecydowanych jest 45,4 proc. ankietowanych.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony w dniach 8-10 marca 2024 roku na grupie 1000 ankietowanych metodą CATI&CAWI.

Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.
Polityka
Poseł KO: Komuniści mogliby sie uczyć od PiS jak zwalczać opozycję