Przetarg na laptopy dla uczniów w prokuraturze

Nie dowiemy się, co wykrył minister cyfryzacji. Zawiadomienie do prokuratury jest niejawne.

Publikacja: 16.02.2024 03:00

13 września 2023. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przekazuje laptopy dzieciom ze Szkoły Podsta

13 września 2023. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przekazuje laptopy dzieciom ze Szkoły Podstawowej im. Marii Ziętary- Malewskiej w Dywitach k. Olsztyna

Foto: PAP, Tomasz Waszczuk

„Minister Cyfryzacji złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie w trybie niejawnym w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przy przetargu dotyczącym zakupu sprzętu w ramach programu »Laptop dla ucznia«. Materiały, które stały się podstawą do złożenia zawiadomienia, stanowią informację niejawną” – odpowiada „Rzeczpospolitej” Monika Dębkowska z biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Nie dowiemy się więc, jakie nieprawidłowości znaleziono podczas audytu tego przetargu. Chodzi o flagowy program poprzedniego rządu, który wyposażył uczniów klas czwartych w nowe laptopy – po pięciu latach przechodzą one na własność ucznia. 

W połowie sierpnia ubiegłego roku wyłoniono pierwszych dostawców laptopów dla uczniów. To głównie HP ProBook 440 G9 i Dell Latitude. Rząd w przetargu kierował się najniższą ceną ok. 3 tys. zł.

Krzysztof Gawkowski ujawnił zastrzeżenia Komisji Europejskiej 

Na zakup 394 tys. 346 laptopów dla czwartoklasistów rząd wydał w ubiegłym roku ponad miliard zł. Dodatkowo 515,7 tys. nauczycieli otrzymało 2,5 tys. zł w bonie na laptop – rozdawano je od października. Jak pisała „Rzeczpospolita”, w projekcie do programu rząd PiS wpisał, że koszty sfinansuje KPO. Dziś okazuje się, że Komisja Europejska kwestionowała sfinansowanie zakupu laptopów w ramach tych środków, co ujawnił w ubiegłym tygodniu nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Pod koniec listopada 2023 roku KE wskazała, że wydatek nie będzie kwalifikowany do refinansowania. Pieniędzy na tegoroczny zakup laptopów dla uczniów, którzy od września rozpoczną naukę w klasach czwartych – nie ma. Rząd ogłosił zawieszenie programu „Laptop dla ucznia”, który nie będzie kontynuowany w dotychczasowej formule. Minister Gawkowski zapewnił jedynie, że „po uzdrowieniu wróci w nowej, kompleksowej formule »Cyfrowy uczeń«”. Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” brakuje mniej więcej pół miliarda złotych – rząd ma na laptopy 700 mln zł. Niewykluczone, że zamiast laptopów uczniowie otrzymają tańsze tablety.

Janusz Cieszyński nie boi się zarzutów 

Czytaj więcej

Laptopów dla uczniów już nie będzie? Gawkowski: W budżecie pieniędzy nie ma

Czy nałożenie klauzuli na zawiadomienie ma związek z pracą służb przy tym przetargu? Być może to informacje CBA na temat tego przetargu są podstawą zawiadomienia.

– Jeśli zawiadomienie stanowi informację niejawną, nic na ten temat powiedzieć nie mogę – stwierdził prok. Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Program „Laptop dla nauczycieli” ma być kontynuowany 

Resort cyfryzacji informuje „Rzeczpospolitą”, że program „Laptop dla nauczyciela” będzie kontynuowany w dotychczasowej formule zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Edukacji i Nauki. „Środki finansowe na ten program są zapewnione w inwestycji C2.1.2 Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne – inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów sprzętowych ujętej w Krajowym Planie Odbudowy. Realizacja w formie przekazywanie bonów na zakup laptopów została potwierdzona przez Komisję Europejską w rewizji KPO” – odpowiada nam resort. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej ma określić kolejne grup nauczycieli uprawnionych do wsparcia poprzez bon na zakup laptopa. Otrzymać je mają tylko pedagodzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale nie przedszkolnych. 

Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy
Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne