Laptopów dla uczniów już nie będzie? Gawkowski: W budżecie pieniędzy nie ma

Nie wiadomo jak kupowano laptopy, jaka była ich redystrybucja - mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, pytany o program uruchomiony przez PiS, w ramach którego do uczniów klas czwartych szkół podstawowych trafiły laptopy.

Aktualizacja: 05.02.2024 08:51 Publikacja: 05.02.2024 07:50

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski

Foto: PAP/Rafał Guz

Gawkowski był pytany czy rząd Donalda Tuska będzie kontynuował realizację programu z 2023 roku w ramach którego do uczniów klas IV szkół podstawowych trafiły laptopy.

Krzysztof Gawkowski: Pieniędzy na laptopy dla uczniów nie było i nie ma

- Bałagan i wielkie nieporozumienie jeśli chodzi o rozliczanie programu z 2023 roku to jest najmniejsze o czym można powiedzieć, że się wydarzyło. Pieniędzy nie było, wydawano je na kredyt, nie wiadomo co się z nimi stało i jak je wykorzystywano — odparł Gawkowski.

Czytaj więcej

Laptopy dla uczniów i nauczycieli rozruszały rynek komputerów w Polsce

- Nie wiadomo jak kupowano laptopy, jaka była ich redystrybucja — dodał.

A czy dziś są pieniądze na zakup laptopów w budżecie albo czy były one w projekcie budżetu złożonym przez rząd Mateusza Morawieckiego?

- Nie ma. Ani pieniędzy z UE nie ma, dlatego, że zakwestionowano wydatki z 2023 roku, ani w budżecie ich nie zabezpieczono, więc ta opowieść, że wszystko zabezpieczono w budżecie to też kłamstwo — odparł wicepremier.

Nie wiadomo jak kupowano laptopy, jaka była ich redystrybucja

Krzysztof Gawkowski, wicepremier

- Jesteśmy w dialogu międzyresortowym. Resort edukacji odpowiada za jedną część, a my za część zakupową - dodał.

Krzysztof Gawkowski o laptopach dla uczniów: Chęci są, ale więcej znaków zapytania

- U mnie chęci są, ale jak nie ma pieniędzy i są problemy z tym jak to rozliczyć, to dziś mogę powiedzieć jest więcej znaków zapytania niż przestrzeni aby to robić. Chciałbym to robić, ale nie jestem przekonany dziś, że jesteśmy w stanie ten program zmodelować tak, aby czwartoklasista, jego rodzic, ale też nauczyciel byli zadowoleni z tego programu — mówił Gawkowski pytany czy program rozpoczęty przez PiS będzie kontynuowany.

Gawkowski mówił też, że „w jego myśleniu perspektywicznym jest to, żeby to były inne urządzenia”. - Np. tablety - dodał.

- Jak dziś patrzę na to, jak wygląda proces korzystania z urządzeń, to uważam, że na urządzeniach, przenośnych, mobilnych, łatwiej i szybciej dzieci dokonują tego, czego dzieci chcę, żeby się uczyli, np. o lekcjach cyberbezpieczeństwa, niż korzystając z komputerów. Jeśli program miałby być kontynuowany to przemodelowany — mówił Gawkowski.

Krzysztof Gawkowski 14 grudnia mówił, że program laptop dla ucznia będzie kontynuowany. Teraz wyjaśnia

A co z wypowiedzą wicepremiera z 14 grudnia i stwierdzeniem, że program laptop dla ucznia będzie kontynuowany?

- 15 grudnia przyszła informacja z Brukseli, że finansowanie, które nałożyli, jest całkowicie nielegalne i nie ma kwalifikacji na to. Mówią, obiecują, kłamią - tak mówił PiS. A potem się okazuje, że jest rozjazd z rzeczywistością - odparł.

- Z Barbarą Nowacką w tej sprawie jesteśmy w dialogu. Jak będziemy ogłaszali to będziemy mówili jakie są kierunki rozwoju i co się wydarzy, a nie że czegoś nie będzie — podsumował.

Polityka
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Zmiany mogą być szersze niż pierwotnie zapowiadano
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej