Jarosław Kaczyński przed Sejmem: Szymon Hołownia jest amatorem

- Wyrok jest ostateczny i pan marszałek nie ma tu nic do powiedzenia - mówił przed Sejmem prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Publikacja: 07.02.2024 11:10

Jarosław Kaczyński przed Sejmem

Jarosław Kaczyński przed Sejmem

Foto: PAP, leszek Szymański

Kaczyński mówił, że od komendanta Straży Marszałkowskiej otrzymał dokument, z którego wynika, iż Szymon Hołownia zakazał wpuszczania do Sejmu Kamińskiego i Wąsika. Jak dodał dokument ten może się stać podstawą działań procesowych wobec Hołowni.

Jarosław Kaczyński o Szymonie Hołowni: Powinien się dokształcić

Jednocześnie Kaczyński zapewnił, że nie dojdzie do kolejnych prób wprowadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Sejmu.

Wcześniej przed Sejmem doszło do szarpaniny polityków PiS ze Strażą Marszałkowską w czasie próby wejścia do Sejmu Kamińskiego i Wąsika.

Czytaj więcej

Szarpanina przed Sejmem. PiS próbował wprowadzić do budynku Wąsika i Kamińskiego

Szymon Hołownia mówił potem z mównicy sejmowej, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która podważyła jego decyzję o wygaszeniu mandatów Kamińskiego i Wąsika nie ma uprawnień do zabierania głosu w sprawach karnych. Kamiński i Wąsik stracili mandaty w związku z prawomocnym wyrokiem dwóch lat więzienia, który zapadł w ich sprawie w związku z udziałem w tzw. aferze gruntowej. Do wypowiedzi tej odniósł się prezes PiS. 

- Pan marszałek dziś na sali sejmowej tłumaczył, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie ma prawa uchylać wyroków sądów. To jeszcze raz pokazuje, że pan marszałek jest amatorem kompletnym i w ogóle nie powinien być marszałkiem, może gdzieś po paru latach pobytu w Sejmie i dokształceniu się, ale w tej chwili nie — stwierdził.

Czytaj więcej

Obraduje Sejm: PiS zgłasza uchwały, mówi o zamachu na TK. "Próba zamachu przez osiem lat"

- Ta Izba SN jest jedyną uprawnioną do tego, aby tego rodzaju sprawy rozstrzygać - dodał.

- (Ta Izba) Została najpierw wskazana przez panią I prezes SN, panią prof. Manowską, a następnie także przez jednego z sędziów Izby Pracy, uczciwego sędziego — mówił też Kaczyński.

Jarosław Kaczyński mówi o budowie w Polsce „dyktatury” i służeniu „interesom Niemiec”

- Wyrok jest ostateczny i pan marszałek nie ma tu nic do powiedzenia. A cała reszta to element tego zamachu stanu, który się dzisiaj toczy w Polsce — odchodzenia od systemu demokratycznego i zmiany go w system niedemokratyczny. Idzie to po prostu ku zwykłej dyktaturze. Dyktaturze, która ma realizować obce interesy i to już gołym okiem widać. Kolejne decyzje pokazują, że chodzi o interesy niemieckie w sferze gospodarczej, a pewnie z czasem w sferze politycznej — kontynuował prezes PiS.

Idzie to po prostu ku zwykłej dyktaturze

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

- My się temu przeciwstawiamy — dodał.

- Druga strona uznaje, że tylko ona ma prawo rządzić. My tej reguły, którą oni uważają za ukrytą część konstytucji, nie uznajemy — przekonywał.

Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej