Przedterminowe wybory? Grzegorz Schetyna: To przyspieszyłoby koniec PiS

Widać, że są niezorganizowani. Szukają pomysłu politycznego, nie mają go - mówił o PiS w rozmowie z Polsat News senator KO, Grzegorz Schetyna.

Publikacja: 02.02.2024 07:53

Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Grzegorz Schetyna był pytany czy przedterminowe wybory, których możliwości nie wykluczał Donald Tusk, to realny plan czy straszenie opozycji i prezydenta?

Grzegorz Schetyna o przedterminowych wyborach: Nie przed wyborami prezydenckimi

- Bardziej to jest odpowiedź chyba na supozycje Kaczyńskiego, który mówił, że będą przyspieszone wybory. My jesteśmy gotowi: to jest odpowiedź premiera Tuska. Jeżeli przyspieszone wybory, to klęska PiS-u. Wiadomo, że oni nie doprowadzą do tego, bo są w stanie politycznej rozsypki. Przyspieszyliby swój koniec — odparł Schetyna.

- Widać, że są niezorganizowani. Szukają pomysłu politycznego, nie mają go. Chcą zatrzymać ten walec koalicji demokratycznej, podejmowanych decyzji, funkcjonowania rządu, wprowadzenia budżetu, podwyżek. To jest rozpaczliwe ze strony PiS-u — dodał.

- Oczywiście można o tym mówić, można analizować, jako pewnego rodzaju nowe otwarcie, ale to jest bardzo trudne. Te wybory przed nami to wybory samorządowe, potem wybory europejskie, a potem prezydenckie. Do wyborów prezydenckich nie wydaje mi się, aby były możliwe przyspieszone wybory parlamentarne — stwierdził też Schetyna dodając, że po wyborach prezydenckich będziemy mieć „nową rzeczywistość polityczną”.

Ile Rad Gabinetowych zwoływali poszczególni prezydenci

Ile Rad Gabinetowych zwoływali poszczególni prezydenci

PAP

Grzegorz Schetyna: PiS odzwyczaiło się od bycia w opozycji

Schetyna mówił też o zwołaniu przez prezydenta Rady Gabinetowej (posiedzenie rządu pod przewodnictwem prezydenta)

- To musi służyć czemuś. Nie ma woli ze strony prezydenta do współpracy. Traktuje ten rząd inaczej niż poprzedni. To jest niedobre i uważam, że zaszkodzi prezydentowi — stwierdził.

Zdaniem Schetyny „robienie spektaklu ze spotkań, z przepytywania, z zadawania publicznie pytań, służy tylko temu, aby pokazać różnice, eskalować relacje”.

- Środowisko PiS-owskie odzwyczaiło się od tego jak być w opozycji. Uważają, że Polska jest suwerenna i podmiotowa tylko wtedy, kiedy oni rządzą. Nie widzą alternatywy, nie widzą innej możliwości niż bycie partią rządzącą i to jeszcze bez koalicjantów — stwierdził.

- Nie rozumieją tego, że raz się wygrywa, raz się przegrywa — na tym to polega — dodał

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.