Radosław Sikorski w Berlinie mówił o reparacjach. Rząd oczekuje od Niemiec rekompensaty za straty wojenne

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w Berlinie spotkał się z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock. Na wspólnej konferencji prasowej poinformował, że jednym z poruszanych tematów były reperacje wojenne.

Publikacja: 31.01.2024 09:36

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Ba

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Berlinie

Foto: PAP/Albert Zawada

Przed wylotem do Berlina szef MSZ Radosław Sikorski podkreślał, że "Niemcy są naszym sojusznikiem, ale są sprawy do załatwienia z przeszłości i na przyszłość". 

- Kończymy zimną wojnę z naszym największym partnerem handlowym - zapowiadał.

We wtorek Sikorski spotkał się z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock. - Myślimy o przyszłości, chociaż wiemy, że kwestie historyczne będą jeszcze długo odgrywały ważną rolę w naszych relacjach z Niemcami - mówił po spotkaniu Sikorski.

Minister przekazał, że będzie chciał poruszyć z temat projektu Domu Niemiecko-Polskiego, jako miejsca upamiętniającego polskie ofiary i straty wojenne. - Będę też prosił panią minister, aby rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia - mówił Sikorski. 

Radosław Sikorski z wizytą w Niemczech: Trójkąt Weimarski w ostatnich latach nie był wykorzystany

Sikorski mówił również o ożywieniu kontaktów ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego, którego potencjał "w ostatnich latach nie był w pełni wykorzystywany". Ministrowie wskazali, że trwająca na Ukrainie wojna pokazuje, że trójstronny format może być dobrym forum współpracy, ale i źródłem dobrych pomysłów na przyszłość Unii Europejskiej.  

Czytaj więcej

Minister Sikorski z wizytą w Berlinie. Strach przed Rosją zbliża Polskę i Niemcy

- Zgadzamy się, że zmiana granic siłą pod pretekstem przychodzenia z pomocą swoim kulturowym pobratymcom po drugiej stronie granicy międzynarodowej jest absolutnie nie do tolerowania po dwóch wojnach światowych w Europie i że projekt odbudowy ostatniego europejskiego imperium nie może się udać - podkreślił Sikorski.

Szef MSZ zapowiedział, że rozmowy w sprawie Trójkąta Weimarskiego i Ukrainy będzie kontynuował podczas planowanej wizyty w Paryżu.

Przed wylotem do Berlina szef MSZ Radosław Sikorski podkreślał, że "Niemcy są naszym sojusznikiem, ale są sprawy do załatwienia z przeszłości i na przyszłość". 

- Kończymy zimną wojnę z naszym największym partnerem handlowym - zapowiadał.

Pozostało 88% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść