Radosław Sikorski w Berlinie mówił o reparacjach. Rząd oczekuje od Niemiec rekompensaty za straty wojenne

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w Berlinie spotkał się z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock. Na wspólnej konferencji prasowej poinformował, że jednym z poruszanych tematów były reperacje wojenne.

Publikacja: 31.01.2024 09:36

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Ba

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Berlinie

Foto: PAP/Albert Zawada

Przed wylotem do Berlina szef MSZ Radosław Sikorski podkreślał, że "Niemcy są naszym sojusznikiem, ale są sprawy do załatwienia z przeszłości i na przyszłość". 

- Kończymy zimną wojnę z naszym największym partnerem handlowym - zapowiadał.

We wtorek Sikorski spotkał się z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock. - Myślimy o przyszłości, chociaż wiemy, że kwestie historyczne będą jeszcze długo odgrywały ważną rolę w naszych relacjach z Niemcami - mówił po spotkaniu Sikorski.

Minister przekazał, że będzie chciał poruszyć z temat projektu Domu Niemiecko-Polskiego, jako miejsca upamiętniającego polskie ofiary i straty wojenne. - Będę też prosił panią minister, aby rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia - mówił Sikorski. 

Radosław Sikorski z wizytą w Niemczech: Trójkąt Weimarski w ostatnich latach nie był wykorzystany

Sikorski mówił również o ożywieniu kontaktów ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego, którego potencjał "w ostatnich latach nie był w pełni wykorzystywany". Ministrowie wskazali, że trwająca na Ukrainie wojna pokazuje, że trójstronny format może być dobrym forum współpracy, ale i źródłem dobrych pomysłów na przyszłość Unii Europejskiej.  

Czytaj więcej

Minister Sikorski z wizytą w Berlinie. Strach przed Rosją zbliża Polskę i Niemcy

- Zgadzamy się, że zmiana granic siłą pod pretekstem przychodzenia z pomocą swoim kulturowym pobratymcom po drugiej stronie granicy międzynarodowej jest absolutnie nie do tolerowania po dwóch wojnach światowych w Europie i że projekt odbudowy ostatniego europejskiego imperium nie może się udać - podkreślił Sikorski.

Szef MSZ zapowiedział, że rozmowy w sprawie Trójkąta Weimarskiego i Ukrainy będzie kontynuował podczas planowanej wizyty w Paryżu.

Przed wylotem do Berlina szef MSZ Radosław Sikorski podkreślał, że "Niemcy są naszym sojusznikiem, ale są sprawy do załatwienia z przeszłości i na przyszłość". 

- Kończymy zimną wojnę z naszym największym partnerem handlowym - zapowiadał.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Trzecia Droga rozpoczyna kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Potrzebujemy pokoju"
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wylosowano numery list
Polityka
Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem"
Polityka
Tomasz Siemoniak po Kolegium ds. Służb: Trwają przeszukania i przesłuchania
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Sondaż przed wyborami do PE: KO o włos przed PiS