Szymon Hołownia o TVP: Gruczoł jadowy. Nie wiem, co się stanie w święta

- Mam nadzieję, że w czwartek wieczorem to najdłuższe w historii nowoczesnej Rzeczpospolitej posiedzenie Sejmu dobiegnie końca - mówił na konferencji prasowej marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

Aktualizacja: 19.12.2023 12:21 Publikacja: 19.12.2023 11:29

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: Paweł Supernak, PAP

- Na tym posiedzeniu dużo się będzie działo. Dwa ślubowania. Nasze obrady otworzy ślubowanie poseł Anny Baluch (PiS, zastąpi Artura Sobonia, który złożył mandat po rozpoczęciu pracy w NBP). Jutro prawdopodobnie ślubowanie nowej Rzecznik Praw Dziecka — mówił o tym, co stanie się w najbliższych dniach w Sejmie marszałek Hołownia.

Szymon Hołownia o tym czym zajmie się Sejm 19-21 grudnia: Budżet, dwie inne ustawy i trzy uchwały

- Trzy ustawy — po pierwsze Ustawa o przedłużeniu orzeczeń osobom z niepełnosprawnościami. Druga ustawa to Ustawa o wsparciu górnictwa, która pozwala zachować płynność sektorowi górniczemu przedłużając termin płatności świadczeń, które musiałby sektor górniczy ponieść na rzecz ZUS-u. Bez tego będzie mu ciężko funkcjonować - kontynuował mówiąc, że ustawy te są zaszłością z czasów Sejmu IX kadencji.

- I wreszcie, w czwartek, pierwsze czytanie ustawy budżetowej, która za chwilę zostanie złożona do Sejmu przez rząd Donalda Tuska — dodał Hołownia.

- Chcemy zdążyć przed końcem stycznia i zdążymy przed końcem stycznia — mówi o budżecie marszałek Sejmu. Hołownia zapowiedział, że Sejm będzie zajmował się budżetem przez cały czwartek. Tematowi ma być poświęcona debata.

Czytaj więcej

Biedroń: Szanuję Szymona Hołownię, ale błądzi ws. aborcji

- Poza tymi ustawami trzy uchwały — kontynuował marszałek Sejmu. Jak mówił Hołownia będzie m.in. uchwała o powołaniu kolejnej komisji śledczej (ws. afery wizowej). Marszałek nie wykluczył, że powołany zostanie także skład tej komisji.

- I dwie uchwały, które wpłynęły ostatnio — uchwała, która dotyczy sytuacji w mediach publicznych i uchwała dotycząca sytuacji w KRS — dodał.

- O losach tych uchwał zdecyduje Sejm — zaznaczył Hołownia. - Dzisiaj zajmiemy się, najprawdopodobniej, uchwałą dotyczącą sytuacji w mediach publicznych. To jest propozycja marszałka, ona będzie dyskutowana na prezydium. Jeśli będzie spór rozstrzyga sala plenarna, rozstrzyga Sejm — zapowiedział marszałek.

Czytaj więcej

Jest projekt uchwały Sejmu w sprawie TVP, Polskiego Radia i PAP

Szymon Hołownia o uchwale ws. TVP: To nie jest ustawa, to apel Sejmu

- Nasze działania w stosunku do Rady Mediów Narodowych ograniczą się do tego co dziś przyjmiemy lub nie przyjmiemy w Sejmie. Ta uchwała wyraża wątpliwości jakie mamy wobec Rady Mediów Narodowych — mówił Hołownia dopytywany o istotę uchwały, którą zajmie się Sejm. - Jeśli pytacie państwo jaka jest moc tej uchwały powtórzę: uchwała nie jest ustawą, uchwała jest apelem Sejmu — dodał. Hołownia podkreślił, że sytuację w mediach publicznych musi zmienić ustawa. - Uchwała wzywa do usunięcia skutków naruszenia prawa. Jeśli Sejm zgodzi się z takim apelem to taką uchwałę podejmie — wyjaśnił.

Hołownia przyznał, że „spodziewa się gorącej dyskusji w tej sprawie”. - Tę sprawę trzeba rozwiązać a Sejm może to zrobić w taki sposób — podsumował.

- Jest jasne, że potrzebujemy w Polsce mediów publicznych. Jest jasne, że nie możemy tego zrobić ot tak. Każde ugrupowanie tworzące koalicję 15 października ma pomysł, jak to zrobić - mówił też Hołownia dodając, że nowa większość będzie chciała aby media publiczne „jak najszybciej zostały odłączone od kroplówki z budżetu”. W ostatnich latach rząd przekazywał miliardowe dotacje z budżetu Telewizji Polskiej.

Hołownia mówił też, że „w porządku obrad nie ma punktów dotyczących odwoływania członków Rady Mediów Narodowych”.

- To nie jest uchwała, która mówi ministrowi: Sejm zobowiązuje pana do zrobienia tego lub innego — zaznaczył Hołownia w kontekście uchwały.

Marszałek Sejmu był też pytany o to kiedy dojdzie do zmiany w TVP. - Trudno mi powiedzieć czy na święta włączę TVP i nie zobaczę tam gruczołu jadowego, nabrzmiałego i tętniącego, tylko obiektywny przekaz. Czekamy na to osiem lat, to poczekamy jeszcze tydzień, dwa, albo miesiąc jeśli będzie trzeba. Niech to się dzieje zgodnie z prawem. Ja nie wiem co się wydarzy w święta — przyznał pytany o to czy do zmian w TVP dojdzie przed świętami Bożego Narodzenia.

- Mam nadzieję, że dziś zdążymy do 22-23 ze wszystkim — podsumował.

W piątek spotkanie w Sejmie z osobami w kryzysie bezdomności i kryzysie migracyjnym

Hołownia zapowiedział też spotkanie w Sejmie dla „500 osób wykluczonych, potrzebujących, w kryzysie bezdomności, kryzysie migracyjnym”, które odbędzie się w piątek. O planach takiego spotkania pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Hołownia ugości w Sejmie bezdomnych, uchodźców i innych potrzebujących

- Następny Sejm 10-11 stycznia. Będziemy kontynuowali prace nad ustawą budżetową. A między świętami — intensywne prace w komisjach (nad ustawą budżetową) - zakończył Hołownia.

- Na tym posiedzeniu dużo się będzie działo. Dwa ślubowania. Nasze obrady otworzy ślubowanie poseł Anny Baluch (PiS, zastąpi Artura Sobonia, który złożył mandat po rozpoczęciu pracy w NBP). Jutro prawdopodobnie ślubowanie nowej Rzecznik Praw Dziecka — mówił o tym, co stanie się w najbliższych dniach w Sejmie marszałek Hołownia.

Szymon Hołownia o tym czym zajmie się Sejm 19-21 grudnia: Budżet, dwie inne ustawy i trzy uchwały

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Szymon Hołownia kontra Julia Przyłębska. "Nie wykonam postanowienia TK"
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Polityka
Marta Lempart: Trzecia Droga nie jest demokratycznym ugrupowaniem
Polityka
Sławomir Mentzen: Broń atomowa w Polsce? Nic nie daje. Mamy inny problem
Polityka
Kamiński tłumaczy, dlaczego nazwał Jońskiego "świnią". "Forma protestu"
Polityka
Horała o Kamińskim: To że się zdenerwował nie znaczy, że nadużył alkoholu