Nowy Sejm. "Hołownia ma talent. Kaczyński liderem totalnej opozycji"

"Szymon Hołownia zdał pierwszy egzamin w roli marszałka Sejmu. Mimo, że przeciwko niemu stanęli Zbigniew Ziobro, Przemysław Czarnek i - oczywiście - Jarosław Kaczyński. Ale Prawo i Sprawiedliwość nie odpuści, pokaże jak wygląda prawdziwa, totalna opozycja" - mówi Jacek Nizinkiewicz w rozmowie z Cezarym Szymankiem w podcaście "Rzecz W Tym".

Publikacja: 15.11.2023 16:00

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: AFP

Sejm X kadencji zainaugurował obrady 13 listopada. Jego marszałkiem został Szymon Hołownia, lider Polski 2050 - jedyną rywalką Hołowni była Elżbieta Witek.

Prezydium Sejmu nie dla Elżbiety Witek

Była marszałek Sejmu, która była też kandydatką PiS na wicemarszałka, nie zasiądzie - decyzją posłów większości parlamentarnej tworzonej przez KO, Polskę 2050, PSL i Nową Lewicę - w prezydium Sejmu, a miejsce w prezydium przeznaczone dla PiS pozostaje nieobsadzone. Nowa większość odrzuciła kandydaturę Witek zarzucając jej naruszanie regulaminu Sejmu w poprzedniej kadencji, w czasie której pełniła funkcję marszałka.

Czytaj więcej

Kim jest nowy marszałek Sejmu? Tym zajmował się Szymon Hołownia przed polityką

We wtorek Hołownia, jako marszałek, poprowadził obrady w czasie których m.in. wybierano spośród posłów członków KRS. W związku z tym wyborem doszło do gorącej debaty, a Hołownia odebrał głos ministrowi sprawiedliwości, Zbigniewowi Ziobrze (po tym jak przekroczył czas, jaki miał przeznaczony na wypowiedź) i wdał się w polemikę z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

Szymon Hołownia zapowiada zmiany w regulaminie Sejmu

W czasie obrad Sejmu doszło też do wymiany zdań między Hołownią a Jarosławem Kaczyńskim. Kaczyński poinformował, że chciałby przemawiać jako wicepremier rządu, ale Hołownia poinformował go, że ministrowie rządu już zapisali się do głosu i ostatecznie Kaczyński głosu w czasie debaty nie zabrał.

Czytaj więcej

Kaczyński do Hołowni: Jestem premierem, chcę zabrać głos. Hołownia nie pozwolił

Hołownia w środę zapowiedział, że rozważy zmiany w regulaminie Sejmu, które mają zablokować nieograniczoną możliwość zabierania głosu w czasie sejmowej debaty przez członków rządu, na co pozwala obecny regulamin.

Sejm X kadencji zainaugurował obrady 13 listopada. Jego marszałkiem został Szymon Hołownia, lider Polski 2050 - jedyną rywalką Hołowni była Elżbieta Witek.

Prezydium Sejmu nie dla Elżbiety Witek

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Andrzej Duda: Skoro Putin chce, by Rosjanie masowo ginęli, to należy to spełnić
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Giertych pozywa media. Czy taka będzie praktyka posłów KO?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli