Nowy Sejm. "Hołownia ma talent. Kaczyński liderem totalnej opozycji"

"Szymon Hołownia zdał pierwszy egzamin w roli marszałka Sejmu. Mimo, że przeciwko niemu stanęli Zbigniew Ziobro, Przemysław Czarnek i - oczywiście - Jarosław Kaczyński. Ale Prawo i Sprawiedliwość nie odpuści, pokaże jak wygląda prawdziwa, totalna opozycja" - mówi Jacek Nizinkiewicz w rozmowie z Cezarym Szymankiem w podcaście "Rzecz W Tym".

Publikacja: 15.11.2023 16:00

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: AFP

Sejm X kadencji zainaugurował obrady 13 listopada. Jego marszałkiem został Szymon Hołownia, lider Polski 2050 - jedyną rywalką Hołowni była Elżbieta Witek.

Prezydium Sejmu nie dla Elżbiety Witek

Była marszałek Sejmu, która była też kandydatką PiS na wicemarszałka, nie zasiądzie - decyzją posłów większości parlamentarnej tworzonej przez KO, Polskę 2050, PSL i Nową Lewicę - w prezydium Sejmu, a miejsce w prezydium przeznaczone dla PiS pozostaje nieobsadzone. Nowa większość odrzuciła kandydaturę Witek zarzucając jej naruszanie regulaminu Sejmu w poprzedniej kadencji, w czasie której pełniła funkcję marszałka.

Czytaj więcej

Kim jest nowy marszałek Sejmu? Tym zajmował się Szymon Hołownia przed polityką

We wtorek Hołownia, jako marszałek, poprowadził obrady w czasie których m.in. wybierano spośród posłów członków KRS. W związku z tym wyborem doszło do gorącej debaty, a Hołownia odebrał głos ministrowi sprawiedliwości, Zbigniewowi Ziobrze (po tym jak przekroczył czas, jaki miał przeznaczony na wypowiedź) i wdał się w polemikę z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

Szymon Hołownia zapowiada zmiany w regulaminie Sejmu

W czasie obrad Sejmu doszło też do wymiany zdań między Hołownią a Jarosławem Kaczyńskim. Kaczyński poinformował, że chciałby przemawiać jako wicepremier rządu, ale Hołownia poinformował go, że ministrowie rządu już zapisali się do głosu i ostatecznie Kaczyński głosu w czasie debaty nie zabrał.

Czytaj więcej

Kaczyński do Hołowni: Jestem premierem, chcę zabrać głos. Hołownia nie pozwolił

Hołownia w środę zapowiedział, że rozważy zmiany w regulaminie Sejmu, które mają zablokować nieograniczoną możliwość zabierania głosu w czasie sejmowej debaty przez członków rządu, na co pozwala obecny regulamin.

Sejm X kadencji zainaugurował obrady 13 listopada. Jego marszałkiem został Szymon Hołownia, lider Polski 2050 - jedyną rywalką Hołowni była Elżbieta Witek.

Prezydium Sejmu nie dla Elżbiety Witek

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Sejm przyjął ustawę o finansowaniu z budżetu metody in vitro. Część posłów PiS "za"
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polityka
Lech Wałęsa: Niech Ziobro mi zapłaci, nie Polska
Polityka
Sąd: Premier Morawiecki nie złamał prawa w sprawie wyborów kopertowych
Polityka
Sejm odwołał wszystkich członków komisji lex Tusk
Polityka
Cenckiewicz zapowiada raport komisji ds. rosyjskich wpływów. Uderza w Tuska
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości