Kim jest nowy marszałek Sejmu? Tym zajmował się Szymon Hołownia przed polityką

Czym Szymon Hołownia, lider Polski 2050, zajmował się, zanim w 2020 roku rozpoczął karierę polityczną? Oto, co warto wiedzieć o nowym marszałku Sejmu.

Publikacja: 15.11.2023 13:00

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek lider Polski 2050 Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu. Był jednym z dwojga kandydatów. Rywalką do objęcia funkcji marszałka Sejmu była kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek. Kandydaturę Szymona Hołowni poparło 265 posłów. Za Elżbietą Witek było 193 posłów.

Kandydaturę Szymona Hołowni przedstawił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Po pierwsze Erudycja. Ta wywodząca się z domu, wywodząca się z doświadczenia życiowego, wywodząca się z zajmowanych i sprawowanych funkcji, miejsc pracy, doświadczenia, które powoduje, że masz świadomość, masz wiedzę, masz umiejętności - mówił Kosiniak-Kamysz. 

Sam Hołownia, jeszcze przed zajęciem nowego stanowiska zapewniał zaś, że „gdy zostanie marszałkiem Sejmu, to woda sodowa nie uderzy mu do głowy”. - Przyszedłem do polityki spoza polityki. Nie znam jej wszystkich, ale znam jej serce, o którym czasem zbyt często się zapomina - podkreślał.

Szymon Hołownia wszedł do polityki całkiem niedawno, bo w 2020 roku. Czym więc zajmował się wcześniej nowy marszałek Sejmu?

Czytaj więcej

Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. "Woda sodowa nie uderzy do głowy"

Kim jest Szymon Hołownia? Dziennikarz, prezenter, polityk 

Szymon Hołownia urodził się w 1976 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę średnią. Przez pięć kolejnych lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Nie uzyskał jednak tytułu magistra. Dwukrotnie przebywał także w nowicjacie zakonu dominikanów, lecz ostatecznie w zgromadzeniu nie pozostał. Za pierwszym razem miał zrezygnować, ze względu na stan zdrowia, zaś za drugim – uznał, że „to nie jest jego miejsce".

Obecny marszałek Sejmu i lider Polski 2050 przez lata był dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Między 1997 a 2019 rokiem związany był między innymi z "Gazetą Wyborczą", "Newsweekiem", „Wprost”, Tygodnikiem Powszechnym”, a także z „Rzeczpospolitą". 

Hołownia przez pewien czas pracował także w Radiu Białystok oraz w Telewizji Polskiej. Był dyrektorem programowym stacji Religia.tv. Od 2008 do 2019 roku w stacji TVN, wraz z Marcinem Prokopem prowadził program "Mam talent!", który przyniósł mu popularność. Dziś zresztą bardzo dobrze pamiętają o tym politycy, którzy przypominają Hołowni o jego przeszłości. - Trzeba mieć talent, żeby w ten sposób prowadzić obrady - mówiła w rozmowie z TVN24 Katarzyna Kotula, posłanka Nowej Lewicy, pytana o to jak ocenia nowego marszałka Sejmu. Można przypuszczać, że i słowa europosła PiS Adama Bielana były do tego nawiązaniem. - Szymon Hołownia ma talent do wystąpień publicznych, ale widać, że nie zna regulaminu - mówił w rozmowie z Polsat News polityk. 

Poza „Mam talent!” Hołownia zaangażowany był także w pracę nad innymi programami TVN – w tym w "Mamy cię!" z 2015 roku. Lider Polski 2050 w przeszłości prowadził także przegląd prasy w Dzień Dobry TVN.

Nowy marszałek Sejmu jest także autorem wielu publikacji, w tym ponad 20 książek. Wielokrotnie otrzymywał prestiżowe nagrody, takie jak Grand Press czy telewizyjny "Wiktor publiczności”. W 2016 roku otrzymał też Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Hołowni nie jest obca także działalność społeczna – obecny polityk założył fundację Kasisi, prowadzącą dom dziecka w Zambii oraz fundację Dobra Fabryka, która zajmuje się pomocą mieszkańcom państw w Afryce, Azji oraz w Europie. W ramach Stowarzyszenia Polska 2050, także angażuje się w pomoc charytatywną. Hołownia był także  ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia po wtorkowych obradach Sejmu zapowiada zmiany w regulaminie

Kiedy Szymon Hołownia rozpoczął swoją karierę polityczną?

8 grudnia 2019 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Szymon Hołownia oficjalnie ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2020 – był to początek drogi politycznej obecnego marszałka Sejmu. 7 lutego 2020 przedstawił swój program wyborczy skupiony na czterech obszarach: bezpieczeństwie narodowym, ochronie środowiska, solidarności społecznej oraz samorządności i działalności obywatelskiej. Szefem jego sztabu wyborczego został Jacek Cichocki, ponadto znaleźli się w nim m.in. Michał Kobosko i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a wśród ekspertów generał Mirosław Różański, Wadim Tyszkiewicz, Maciej Grabowski, Przemysław Staroń i Barbara Borzymowska. W dużej mierze swoją kampanię oparł na wolontariuszach działających przy biurach lokalnych w 16 największych miastach Polski oraz na środkach pozyskanych z obywatelskiej zbiórki publicznej.

Hołownia przed wyborami prezydenckimi podkreślał wielokrotnie, że polityka to dla niego jedno z narzędzi zmiany oraz że "jest po to, aby odkrywać w niej moc, która w niej tkwi”. W wyborach startował jako kandydat bezpartyjny i uzyskał w nich trzecie miejsce z wynikiem 2 693 397 głosów (13,87 proc.).

Niedługo po wyborach Hołownia ogłosił powstanie ruchu społeczno-politycznego Polska 2050, który formalnie zarejestrowano 24 sierpnia. W strukturach ugrupowania znaleźli się wolontariusze zaangażowani wcześniej w kampanię prezydencką. 

Partia Polska 2050 swoją działalność rozpoczęła w marcu 2022 roku. W kwietniu 2023 roku ugrupowanie Hołowni zdecydowało się zawiązać koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym, pod nazwą Trzecia Droga. W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października Trecia Droga uzyskała 3 110 670 głosów (14,13 proc.). Szymon Hołownia, kandydując z okręgu nr 24 (Białystok), otrzymał zaś 79 951 głosów (13,12 proc.).

W poniedziałek lider Polski 2050 Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu. Był jednym z dwojga kandydatów. Rywalką do objęcia funkcji marszałka Sejmu była kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek. Kandydaturę Szymona Hołowni poparło 265 posłów. Za Elżbietą Witek było 193 posłów.

Kandydaturę Szymona Hołowni przedstawił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Po pierwsze Erudycja. Ta wywodząca się z domu, wywodząca się z doświadczenia życiowego, wywodząca się z zajmowanych i sprawowanych funkcji, miejsc pracy, doświadczenia, które powoduje, że masz świadomość, masz wiedzę, masz umiejętności - mówił Kosiniak-Kamysz. 

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Polityka
Krzysztof Kwiatkowski: Donald Tusk beneficjentem dobrych informacji
Polityka
Andrzej Duda o push backu niemieckiej policji: Działania nielegalne, skandaliczne
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Żołnierze na granicy strzelali w stronę innych żołnierzy? "Mniej mówilem, niż więcej"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży