Jarosław Kaczyński do Szymona Hołowni: Jestem premierem, chcę zabrać głos

W czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu do prowadzącego obrady marszałka Sejmu Szymona Hołowni w pewnym momencie podszedł Jarosław Kaczyński i wdał się z nim w krótką rozmowę. "Fakty" TVN ustaliły, czego dotyczyła rozmowa.

Publikacja: 15.11.2023 12:47

Szymon Hołownia w Sejmie

Szymon Hołownia w Sejmie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Do wymiany zdań między Hołownią a Kaczyńskim doszło w czasie posiedzenia Sejmu, na którym parlamentarzyści wybierali posłów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Sejm: Gorąca debata przy okazji wyboru członków KRS

Sejm zdecydował, że stanowiska te zajmą: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Robert Kropiwnicki - obydwoje z KO, Tomasz Zimoch z Polski 2050 i Anna Maria Żukowska z Lewicy. Parlament odrzucił natomiast kandydatury posłów PiS - Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Kazimierza Smolińskiego i Bartosza Kownackiego.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia po wtorkowych obradach Sejmu zapowiada zmiany w regulaminie

W czasie obrad doszło do gorącej debaty, w trakcie której ministrowie zdymisjonowanego, ale wciąż pełniącego obowiązki rządu Mateusza Morawieckiego - Zbigniew Ziobro i Przemysław Czarnek - poprosili o głos, powołując się na artykuł 186 Sejmu, przyznający prawo konstytucyjnym ministrom do wypowiadania się w każdym momencie, poza kolejnością.

Hołownia dopuścił Czarnka i Ziobrę do głosu, ale temu drugiemu przerwał wystąpienie, gdy Ziobro przekroczył wyznaczony na nie czas (3 minuty).

O co Jarosław Kaczyński prosił Szymona Hołownię?

Do marszałka Sejmu, co uchwyciły kamery, podszedł też Kaczyński, który - jak ustaliły "Fakty" TVN - miał zwrócić się do marszałka słowami: "Jestem premierem, chcę zabrać głos" (Kaczyński zasiada w rządzie Morawieckiego jako wicepremier bez teki).

Hołownia miał odpowiedzieć: "Panie pośle, dopuściłem już do głosu ministrów".

W późniejszej rozmowie z TVN24 Hołownia potwierdził, że Kaczyński "poinformował go, że jest premierem" i poprosił o dopuszczenie do głosu. Hołownia - jak relacjonował - odpowiedział mu, że do głosu zapisali się już liczni ministrowie rządu.

Kaczyński ostatecznie wrócił na miejsce nie przemawiając z sejmowej mównicy.

Art. 186 Regulaminu Sejmu

1. Marszałek Sejmu udziela głosu Prezydentowi na jego życzenie poza porządkiem dziennym w celu wygłoszenia orędzia. Nad orędziem nie przeprowadza się dyskusji.

2. Marszałek Sejmu udziela głosu członkom Rady Ministrów, Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, Szefowi Kancelarii Prezydenta oraz sekretarzowi stanu w Kancelarii Prezydenta zastępującego Szefa Kancelarii Prezydenta na danym posiedzeniu, poza kolejnością mówców zapisanych do głosu, ilekroć tego zażądają.

3. Marszałek Sejmu udziela głosu Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego - Przewodniczącemu Trybunału Stanu, Prezesowi Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Rzecznikowi Praw Dziecka, Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej, Przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa, Prokuratorowi Generalnemu, Przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Przewodniczącemu Rady Mediów Narodowych, Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Prezesowi Narodowego Banku Polskiego - w sprawach objętych zakresem ich ustawowej działalności - poza kolejnością mówców zapisanych do głosu.

Kiedyś Elżbieta Witek i Ryszard Terlecki nie dopuścili do głosu Ziobry

Co ciekawe kiedyś marszałek Sejmu z PiS, Elżbieta Witek i wicemarszałek z PiS, Ryszard Terlecki, również nie dopuścili do głosu ministra powołującego się na swój status w rządzie. Wtedy dotyczyło to Zbigniewa Ziobry, który chciał zabrać głos w czasie debaty nad  projektem ustawy o ratyfikacji decyzji ws. zasobów własnych UE. Ziobro chciał wówczas mówić o "zagrożeniach suwerenności" jakie, jego zdaniem, wiązały się z ratyfikacją ustawy (jego partia była przeciw).

- Rozmawiałem z panią marszałek i panem marszałkiem Terleckim, nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Wielokrotnie podczas debat sejmowych nie byłem dopuszczony do zabrania głosu - komentował wówczas całą sprawę Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera Morawieckiego, wiceprezes Solidarnej Polski (dziś Suwerenna Polska).

Do wymiany zdań między Hołownią a Kaczyńskim doszło w czasie posiedzenia Sejmu, na którym parlamentarzyści wybierali posłów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Sejm: Gorąca debata przy okazji wyboru członków KRS

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Kiedy głosowania nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego? Ogłoszono plan Sejmu
Polityka
Wiceszef PO nie chce powoływania nowych członków do komisji ds. rosyjskich wpływów
Polityka
Michał Kolanko: Wiatraki to być może dopiero początek turbulencji
Polityka
Szymon Hołownia zorganizuje w Sejmie klubik dziecięcy? "To miejsce na tym zyska"
Polityka
Europosłanka PiS mówi o "rozliczeniach przy pomocy ubranych na ciemno mężczyzn"
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?