Prezydent Andrzej Duda w najbliższych dniach ogłosi datę wyborów i kampanię będzie można prowadzić już oficjalnie. Głowa państwa ma do dyspozycji cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. Najbardziej prawdopodobny jest 15 października.
Większość sondaży wyborczych wskazuje, że w nowym Sejmie większości nie będzie miało ani Prawo i Sprawiedliwość, ani opozycja - Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe. W obu konfiguracjach do większości potrzebne byłoby wsparcie Konfederacji.
Sondaż: Jaki premier w przyszłej kadencji?
W sondażu, który opublikowaliśmy na www.rp.pl w niedzielę rano, respondenci wskazali, że w przypadku wygranej Zjednoczonej Prawicy najlepszym kandydatem (32,1 proc.) byłby ktoś spoza przedstawionej piątki w składzie Mariusz Błaszczak, Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, Zbigniew Ziobro. W tym gronie najlepiej oceniono jednak obecnego szefa rządu (19,8 proc.). A jak Polacy oceniają kandydatury z opozycji?
Czytaj więcej
Kto powinien zostać szefem rządu, jeśli wybory parlamentarne jesienią zakończyłyby się wygraną Zjednoczonej Prawicy? W sondażu, przeprowadzonym przez SW Research dla "Rzeczpospolitej" prawie 60 proc. badanych nie było w stanie wskazać konkretnego nazwiska.
Na pytanie "Kto powinien zostać premierem w przypadku powstania po wyborach koalicji złożonej z obecnych partii opozycyjnych", największa grupa respondentów (23,6 proc.) wskazała Rafała Trzaskowkiego. Obecny prezydent Warszawy wyprzedził przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska (16,5 proc.).