Prezydenci Polski i Ukrainy oddali hołd ofiarom Wołynia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Polski Andrzej Duda spotkali się w Łucku. W katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła wspólnie oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Publikacja: 09.07.2023 10:47

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w katedrze śś. Apostołów Piotra

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w katedrze śś. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku

Foto: PAP/Vladyslav Musiienko

"Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi" – napisała Kancelaria Prezydenta w mediach społecznościowych.

Takie samo przesłanie zamieścił także prezydent Wołodymyr Zełenski.

Prezydenci wzięli udział w ekumenicznym nabożeństwie koncelebrowanym przez abp. Stanisława Gądeckiego, zwierzchnika cerkwi grekokatlockiej abp. Światosława Szewczuka i bp. diecezji łuckiej Witalija Skomarowskiego. Po modlitwie przywódcy złożyli zapalone znicze przed ołtarzem.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera powiedział w TVN24, że "spotkanie jest finałem tego, co dzieje się w relacjach polsko-ukraińskich w sprawie Wołynia. Chodzi o to, żeby to już więcej nas nie dzieliło." 

Wizyta obu przywódców w Łucku nie była wcześniej zapowiadana. Andrzej Dera podkreślił, że chodziło o względy bezpieczeństwa obu głów państwa.

11 lipca 2023 roku: 80. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu

Rzeź wołyńska to ludobójstwo, którego na mieszkańcach polskich Kresów dopuściły się oddziały ukraińskich nacjonalistów (UPA), często przy udziale miejscowej ludności ukraińskiej. W atakach na Polaków na terenie przedwojennego województwa wołyńskiego miało zginąć 50-60 tys. Polaków. W wyniku działań odwetowych podjętych przez Polaków miało zginąć ok. 2-3 tysięcy Ukraińców.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki na Ukrainie oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

Punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej stanowiła tzw. krwawa niedziela, 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały niemal 100 polskich miejscowości.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

"Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi" – napisała Kancelaria Prezydenta w mediach społecznościowych.

Takie samo przesłanie zamieścił także prezydent Wołodymyr Zełenski.

Pozostało 89% artykułu
Polityka
Sondaż CBOS. Rząd Tuska ma więcej przeciwników niż zwolenników
Polityka
PiS traci władzę na Podlasiu. Sasin pisze o zdradzie
Polityka
Nieoficjalnie: Kamera i mikrofon ukryte w sali, gdzie miał obradować rząd
Polityka
Czy Jarosław Kaczyński popierał wybory kopertowe? Bielan: To jest pytanie do niego
Polityka
Zbigniew Ziobro zabrał głos ws. sędziego, który uciekł na Białoruś. Atakuje Tuska