Aktualizacja: 12.12.2024 00:46 Publikacja: 17.05.2023 03:00
Podpisy pod petycją do polskich władz, by sprzeciwiały się usunięciu definicji płci z traktatu ONZ, zbierała m.in. Fundacji Życie i Rodzina Kai Godek
Foto: Paweł Wodzyński/East News
Traktat o zbrodniach przeciwko ludzkości – tak nazywa się nowy akt, nad którym pracuje ONZ. Jego celem jest zobowiązanie krajów członkowskich do ścigania zbrodni przeciw ludzkości przed własnymi sądami, co ma uzupełnić prace Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
W kwietniu w sprawie traktatu zebrał się w Nowym Jorku szósty Komitet ONZ, na którym rozpatruje się kwestie prawne, i nieoczekiwany ruch wykonała Polska. Wbrew wspólnemu stanowisku UE sprzeciwiła się nieuwzględnieniu w projekcie definicji płci rozumianej w tradycyjny sposób, czyli z podziałem na mężczyznę i kobietę.
Czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę w ramach potencjalnej misji pokojowej? O to pytala "Rzeczpospolita" marszałka Sejmu Szymona Hołownię po jego rozmowach w Helsinkach. - Tylko pod parasolem NATO - odpowiedział Hołownia.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Państwowa Komisja Wyborcza przyjrzała się sprawie słynnego konta w serwisie X, promującego Platformę Obywatelską. Nie stwierdziła nieprawidłowości, choć kontrowersje może budzić sposób, w jaki doszła do takich wniosków.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze – głównym organem sądowniczym ONZ – rozpoczęły się publiczne przesłuchania, które mają pozwolić określić obowiązki krajów w sprawie walki ze zmianami klimatu. Na opinię MTS czekają między innymi przedstawiciele wyspiarskich państw, które mogą ucierpieć w pierwszej kolejności z powodu zmian klimatu.
Współpraca wojskowa Rosji z Koreą Północną nie narusza prawa międzynarodowego - powiedział podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.
Zasięg liberalnego porządku międzynarodowego cofnął się niemal do punktu wyjścia, czyli tradycyjnego Zachodu poszerzonego nieco o kraje postkomunistyczne, które przystąpiły do NATO i UE – pisze politolog.
Jak poinformowały siły pokojowe ONZ w Libanie, izraelskie czołgi przedarły się przez bramę bazy sił pokojowych w południowej części kraju. Według organizacji to kolejne izraelskie naruszenia, wcześniej już potępiane przez rządy państw – członków ONZ.
Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) poinformował, że od początku października do północnej Strefy Gazy nie dostarczono żywności, co naraża milion mieszkańców na głód.
Z inicjatywy Polski grupa 34 państw uczestniczących w misji pokojowej UNIFIL w Libanie wydała wspólne oświadczenie potępiające ostatnie ataki na bazę sił tej misji.
Izraelska armia działała niezgodnie z prawem, ostrzeliwując pozycje zajmowane przez siły pokojowe ONZ w Libanie - oświadczył minister obrony Włoch Guido Crosetto.
Dwóch żołnierzy sił pokojowych ONZ zostało rannych w wyniku ataku izraelskich czołgów na wieżę strażniczą w Libanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas