Reklama
Rozwiń

Kai-Olaf Lang: Konieczna większa współpraca Berlina i Warszawy

W sytuacji wojny w Ukrainie Polska jest dla Waszyngtonu kluczowym partnerem w Europie, ale USA nie będą lekceważyć Niemiec czy Wielkiej Brytanii — mówi „Rzeczpospolitej” Kai-Olaf Lang, ekspert berlińskiego think tanku Wissenschaft und Politik.

Publikacja: 20.02.2023 19:26

Kai-Olaf Lang

Kai-Olaf Lang

Foto: swp-berlin.org/mat.pras.

Czy Polska ma szanse stać się najważniejszym partnerem USA w Europie na równi z Niemcami czy Wielką Brytanią?

Kai-Olaf Lang: Wizyta prezydenta Bidena na Ukrainie po raz kolejny udowadnia, że dla Waszyngtonu powstrzymywanie agresywnej Rosji ma znaczenie strategiczne. Dopóki Waszyngton będzie trzymał się tego kursu, Polska jest niezbędnym partnerem USA w Europie. Pod względem militarnym, logistycznym i geopolitycznym, a także pod względem potencjału jako lidera regionalnego, zorganizowanie trwałej i skutecznej kontrofensywy przeciwko rosyjskiemu ekspansjonizmowi przez USA bez Polski jest praktycznie niemożliwe. W tych warunkach Polska jest dla Waszyngtonu kluczowym partnerem w Europie, ale USA nadal nie będą mogły lekceważyć Niemiec czy Wielkiej Brytanii. USA nie będą współpracować z Polską zamiast z Niemcami czy Wielką Brytanią, ale będą chciały pogłębić stosunki z nimi wszystkimi. Choćby dlatego, że Berlin, Londyn, ale i Paryż będą ważne również w wielu innych globalnych sprawach, które są ważne dla USA. Pomyślmy choćby o Chinach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
W USA umiera umiar. Trump tyranizuje republikanów, Musk tworzy nową partię
Polityka
Elon Musk zakłada nową partię. Jest komentarz Donalda Trumpa
Polityka
Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego Izraela. Ultraortodoksyjni studenci - do wojska
Polityka
Elon Musk ogłasza powstanie nowej partii politycznej w USA. „Odda wam wolność”
Polityka
Lider opozycji w Baku: Zerwiemy z Rosją, ale najpierw reformy demokratyczne