Jesienią 2023 roku kończy się kadencja obecnego Sejmu. Wybory parlamentarne, zgodnie z konstytucją, będą musiały odbyć się (jeśli nie dojdzie do skrócenia kadencji parlamentu) 15 października, 22 października, 28 października lub 5 listopada.
W poprzednich wyborach, które odbyły się jesienią 2019 roku, wygrał PiS zdobywając 43,59 proc. głosów, co przełożyło się na 235 miejsc w Sejmie czyli większość bezwzględną (co najmniej 231 głosów), która pozwoliła Prawu i Sprawiedliwości utworzyć po raz drugi z rzędu rząd większościowy, który jednak de facto jest rządem koalicyjnym tworzonym przez PiS, Solidarną Polskę oraz Partię Republikańską, która w 2021 roku zastąpiła w tej koalicji Porozumienie.
Czytaj więcej
"Od 2001 roku Polską rządziły cztery koalicje. Rządy której ocenia Pani/Pan najlepiej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Obecny rząd określany jest jako prawicowy, m.in. ze względu na konserwatyzm obyczajowy i społeczny, przywiązywanie dużej wagi do historii i polityki historycznej, stosowaną retorykę oraz uznawanie dużej roli Kościoła katolickiego w społeczeństwie. W polityce gospodarczej rząd kieruje się zasadą opiekuńczości państwa, która wyraża się m.in. przez przyznawanie obywatelom różnego rodzaju świadczeń.
Opozycyjne wobec rządu PiS partie to ugrupowania liberalne (KO i Polska 2050), lewicowe (Nowa Lewica) oraz centroprawicowe (PSL-Koalicja Polska, Porozumienie). Konfederacja stanowi połączenie środowisk narodowych i konserwatywno-liberalnych.