Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 282

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała o decyzji w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Ursula von der Leyen przypomniała, że od 5 grudnia obowiązywać będzie embargo na rosyjską ropę naftową przewożoną drogą morską.

- Musimy jednak zapewnić, aby kraje wschodzące i rozwijające się nadal miały dostęp do rosyjskiej ropy naftowej po ograniczonych cenach - powiedziała.

Czytaj więcej

Wybuch gazociągu Nord Stream. Najnowsze ustalenia szwedzkiej prokuratury

- Dzisiaj Unia Europejska, grupa G7 i inni globalni partnerzy zgodzili się na wprowadzenie światowego limitu ceny na ropę z Rosji transportowaną drogą morską - oświadczyła.

Ursula von der Leyen zaznaczyła, że wprowadzenie limitu ceny rosyjskiej ropy wzmocni wpływ unijnych sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę i "jeszcze bardziej zmniejszy dochody Rosji". Zdaniem szefowej KE, limit "ustabilizuje światowe rynki energii", ponieważ "umożliwia operatorom z UE handel, pośrednictwo w handlu oraz transport do krajów trzecich pewnej ilości rosyjskiej ropy przewożonej drogą morską" - pod warunkiem, że ropa będzie sprzedawana poniżej limitu.

Von der Leyen zapowiedziała, że limit będzie mógł być regulowany. - Żebyśmy mogli reagować na rozwój sytuacji na rynku - tłumaczyła.

- Wraz z naszymi partnerami pozostajemy zjednoczeni i stanowczy w naszym sprzeciwie wobec okrutnej wojny prowadzonej przez Rosję - oświadczyła Ursula von der Leyen.