Europosłanka PiS: Realizujemy kamienie milowe i wypełniamy ponadstandardowo wyrok TSUE

- Ze strony Komisji Europejskiej, oprócz powściągliwych sformułowań, że jest miejsce do debaty, widzimy w czynach raczej agresję, zaangażowanie polityczne oraz przede wszystkim łamanie traktatu UE - stwierdziła Anna Zalewska, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości.

Publikacja: 08.11.2022 15:32

Europosłanka PiS: Realizujemy kamienie milowe i wypełniamy ponadstandardowo wyrok TSUE

Foto: European Union 2022 - Source : EP/ Philippe STIRNWEISS

qm

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że w tym tygodniu do Brukseli udaje się Szymon Szynkowski vel Sęk, nowy minister ds. europejskich. Jak przekazał sam minister, w środę ma dojść do rozmów „na wysokim szczeblu z przedstawicielami Komisji Europejskiej” w sprawie KPO.

Anna Zalewska, eurodeputowana PiS w rozmowie z i.pl powiedziała, że „ma bardzo duży dystans do wszystkich dyskusji z KE”. – Jednak, oczywiście, trzeba je prowadzić i przede wszystkim tłumaczyć punkt po punkcie w jaki sposób realizujemy „kamienie milowe”, a przede wszystkim wypełniamy ponadstandardowo wyrok TSUE – dodała, nie wyjaśniając, na czym ta „ponadstandardowość” ma, jej zdaniem, polegać.

- Niestety jest tak, że do tego rodzaju dialogu potrzebne są dwie strony - zaznaczyła Zalewska, według której „ze strony KE, oprócz powściągliwych sformułowań, że jest miejsce do debaty, widzimy w czynach raczej agresję, zaangażowanie polityczne oraz przede wszystkim łamanie traktatu UE, a konkretnie zapisu mówiącego o wspólnym rynku i konkurencji”. - Widzimy też raczej ingerowanie w wybory w Polsce oraz emocjonalne, pozamerytoryczne wypowiedzi - przekonywała.

Czytaj więcej

KPO i spór z Brukselą. Kuchciński wini opozycję za wyniki sondażu dla "Rzeczpospolitej"

Zdaniem byłej minister edukacji „teraz w stosunku do Polski pojawiają się kolejne »kamienie milowe«”. - Chcę zwrócić uwagę, że w każdym Funduszu Odbudowy, w każdym kraju członkowskim, było po kilkadziesiąt do kilkuset różnych wskaźników i kroków milowych. Wszystkie te kraje członkowskie korzystają z KPO, realizując swoje zobowiązania na bieżąco i na przestrzeni lat. (...) Mamy wojnę, kryzys gospodarczy i energetyczny, zagrożenie ubóstwem energetycznym i każdy kraj członkowski zajmuje się ratowaniem swoich obywateli. A nagle – w stosunku do Polski – KE wyciąga sobie z 270 wskaźników 5 i chce o nich dyskutować – mówiła Zalewska.

O tym, że pozostało „pięć wskaźników, jakie Polska musi spełnić”, mówił kilka dni temu minister Grzegorz Puda. - Niedawno Komisja Europejska zatwierdziła kolejny kamień milowy, jaki Polska musiała spełnić w sprawie KPO. Zostało więc nie sześć, ale pięć wskaźników, jakie Polska musi spełnić, a które musi zatwierdzić Komisja Europejska - wyjaśniał w radiowej Trójce.

Kamienie milowe są związane z reformami i inwestycjami, do realizacji których dany kraj się w swoim KPO zobowiązał. W polskim KPO zawarto 49 reform i 53 inwestycje. Każda jest rozbita właśnie na kamienie milowe, których spełnienie ma doprowadzić do realizacji danej reformy czy inwestycji.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego