Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 174

- Sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie, tworzą się kontury wielobiegunowego porządku światowego. Coraz więcej państw i narodów wybiera drogę wolnego, suwerennego rozwoju w oparciu o swoją tożsamość, tradycje i wartości - powiedział prezydent Rosji.

Według Putina tym obiektywnym procesom przeciwdziałają zachodnie elity globalistyczne, "prowokując chaos, rozpalając stare i nowe konflikty, realizując politykę tzw. hermetyzacji, a w rzeczywistości - podważając wszelkie alternatywne, suwerenne ścieżki rozwoju".

- W ten sposób starają się ze wszystkich sił utrzymać hegemonię, władzę, która wymyka im się z rąk, starają się utrzymać kraje i narody w uścisku neokolonialnego porządku. Ich hegemonia oznacza stagnację dla całego świata, dla całej cywilizacji, obskurantyzm i likwidację kultury, neoliberalny totalitaryzm" - powiedział Putin.

Czytaj więcej

Szojgu: Rosja nie planuje użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie

- Stany Zjednoczone i ich wasale rażąco ingerują w wewnętrzne sprawy suwerennych państw: organizują prowokacje, zamachy stanu, wojny domowe - kontynuował.

- Groźbami, szantażem i presją próbują zmusić niezależne państwa do podporządkowania się ich woli, do życia według zasad, które są im obce. A wszystko to robi się w jednym celu - aby utrzymać ich dominację, ten model, który pozwala pasożytować na całym świecie, jak to było przed wiekami, a taki model można utrzymać tylko siłą - powiedział Putin.

Putin mówił również o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie. - To nie tylko wycieczka pojedynczego nieodpowiedzialnego polityka, ale część celowej, świadomej strategii USA w celu destabilizacji i chaosu sytuacji w regionie i na świecie, bezczelna demonstracja braku szacunku dla suwerenności innych krajów i dla swoich zobowiązań międzynarodowych - stwierdził.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Rosyjska flota przyparta do Krymu. Nie ma kontroli nad Morzem Czarnym

Za pomocą takich działań zachodnie elity "między innymi starają się odwrócić uwagę własnych obywateli od problemów społeczno-gospodarczych" i próbują zrzucić własne niepowodzenia na inne kraje - "na Rosję, na Chiny, które bronią swojego punktu widzenia, budują suwerenną politykę rozwoju, nie poddając się dyktatowi ponadnarodowych elit".

Putin zauważył też, że "tzw. kolektywny Zachód celowo niszczy europejski system bezpieczeństwa i wykuwa coraz to nowe sojusze wojskowe."

Według niego "NATO przesuwa się na wschód, rozbudowując swoją infrastrukturę wojskową, w tym rozmieszczając systemy obrony przeciwrakietowej i zwiększając możliwości uderzeniowe sił ofensywnych."