Reklama
Rozwiń

Steinmeier w rozmowie z Zełenskim żądał wyjaśnień, czemu jego wizyta w Kijowie została odwołana

Podczas rozmowy telefonicznej w maju prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zażądał od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnień, dlaczego niespodziewanie odwołano jego kwietniową wizytę w Kijowie.

Publikacja: 09.07.2022 10:07

Frank-Walter Steinmeier

Frank-Walter Steinmeier

Foto: AFP

"Der Spiegel" informuje, że prezydent Andrzej Duda uzgodnił wizytę Steinmeiera na Ukrainie na 12 kwietnia. Nie było żadnych zastrzeżeń ze strony ukraińskiej, a szef kancelarii prezydenta Zełenskiego Andrij Jermak nawet to zatwierdził.

Dzień przed planowanym wyjazdem niemieckiego prezydenta Jermak miał wezwać polskiego ambasadora i powiedział mu, żeby nie zabierał Steinmeiera do Kijowa. W tym samym czasie Zełenski rzekomo odmówił rozmowy ze swoim niemieckim odpowiednikiem, który czekał na nią "przez kilku godzin".

Ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen otrzymała wówczas notę, w której zaznaczono, że wizyta Steinmeiera w Kijowie byłaby "bardziej znacząca i akceptowalna", gdyby przyjechał on osobno.

Stanowisko Kijowa wywołało oburzenie w Berlinie. Doradca Steinmeiera ds. polityki zagranicznej zaaranżował poprzez ambasadora Ukrainy Andrija Melnyka rozmowę telefoniczną z Zełenskim.

Czytaj więcej

USA wyślą na Ukrainę kolejne HIMARS-y. Rosja krytykuje decyzję Waszyngtonu

Odbyło się ono 5 maja i trwało 45 minut. Publicznie podano, że strony osiągnęły porozumienie - według "Spiegla" ukraiński prezydent przeprosił na początku samej rozmowy, powiedział, że doszło do "istotnego nieporozumienia" i zaprosił niemieckiego prezydenta do Kijowa na 8 maja.

Jednocześnie Steinmeier zażądał, by najpierw "omówić przeszłość" i oczekiwał wyjaśnień w sprawie odwołanej wizyty. Gdy Zełenski stwierdził, że nie wie o tej sytuacji, niemiecki prezydent miał odpowiedzieć, że ma przed sobą dokumenty świadczące o czymś przeciwnym.

Dopiero po trzecim pytaniu Steinmeiera o przyczyny odwołania wizyty na Ukrainie usłyszał rzekomo satysfakcjonującą odpowiedź i zasugerował "pozostawienie tematu".

"Niektórzy w kancelarii (niemieckiego) prezydenta wciąż są zaskoczeni natarczywością, z jaką zwykle ostrożny Steinmeier rozmawiał z Zełenskim. Ale jednocześnie nieco dumni, że ich lider nie przełknął upokorzenia związanego z brakiem zaproszenia" - podkreśla Spiegel.

Zełenski i Steinmeier rozmawiali ostatni raz 30 czerwca. Dyskutowali na temat wzmocnienia pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Polityka
Protesty w Serbii: Prezydent Vučić traci kraj
Polityka
Najtrwalszy sukces Donalda Trumpa. „Wielka piękna ustawa”
Polityka
Nie wszystkie wojny kończą się pokojem. Czy Iran wróci do negocjacji z USA?
Polityka
Nowy budżet Unii Europejskiej. Rolnicy mogą spać spokojnie
Polityka
Nie będziemy dopłacać do Unii Europejskiej
Polityka
Trump ogłasza zwycięstwo. Kontrowersyjna ustawa budżetowa coraz bliżej