Pobór na większą niż obecnie skalę wynika z konieczności wzmocnienia pozycji armii w społeczeństwie, podlegającym procesowi starzenia się. Wojskowi przyznają, że dla utrzymania wysokiego odsetka rekrutów, trzeba będzie obniżyć wymagania odnośnie sprawności fizycznej rekrutów.
Niedawna zmiana w kryteriach dla poborowych (wprowadzono ją w październiku ubiegłego roku), zmniejszyła liczbę nowych żołnierzy od jednego do dwóch procent. Skutek był odwrotny od zamierzonego.
Od momentu zawieszenia broni z 1953 roku południowokoreańska armia znajduje się w stanie gotowości do rozpoczęcia przez Północ kolejnego konfliktu.
Wobec wynikających z niekorzystnej sytuacji demograficznej trendów, wojsko rozważa także uzupełnienie braków w jednostkach żołnierkami. Odsetek kobiet na stanowiskach oficerskich zostanie podniesiony do siedmiu, a na podoficerskich do 5 procent.
Ostatnie lata przyniosły w Korei zmniejszający się przyrost naturalny. W 2014 roku zanotowano go na poziomie 1,24, podczas gdy, dla utrzymania obecnego stanu populacji, wymagany jest przyrost w wysokości 1,8. Dla wojska oznacza to deficyt w wysokości od 20 do 30 tysięcy żołnierzy każdego roku począwszy od 2023.