OdNowa dla samorządu

Stowarzyszenie Marcina Ociepy chce być samorządowym skrzydłem koalicji rządzącej.

Publikacja: 20.06.2022 21:00

Marcin Ociepa i Mateusz Morawiecki

Marcin Ociepa i Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Rafał Guz

„Samorząd OdNowa” – pod takim hasłem w poniedziałek odbyła się samorządowa konferencja stowarzyszenia OdNowa, na którego czele stoi wiceszef MON Marcin Ociepa. Stowarzyszenie jest jednym z koalicjantów tworzących układ rządzący, a konferencja stanowiła swoistą zapowiedź nie tylko tego, jaką pozycję w koalicji pełni i chce pełnić OdNowa, ale też kilku tematów zbliżających się powoli wyborów samorządowych – przynajmniej jeśli chodzi o koalicję rządzącą.

W trakcie swojego wystąpienia wiceminister Ociepa podkreślał rolę samorządu i współpracy na linii rząd–samorząd. Jak mówił, potrzebna jest „synergia" między rządem a samorządem, a dla rozwoju państwa kluczowa jest właśnie ta współpraca.

OdNowa jako środowisko polityczne od chwili powstania w ubiegłym roku uderza w nieco inne tony niż rdzeń PiS, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie europejskie, gospodarcze i samorządowe. Poniedziałkowa konferencja była pomyślana jako krok w tym właśnie kierunku – obliczony strategicznie na kolejne wybory samorządowe. To miał być kolejny etap budowy swoistej platformy porozumienia zwłaszcza z grupą niezaangażowanych politycznie, niezależnych samorządowców, przede wszystkim prezydentów średnich i dużych miast.

W poniedziałek w Sali Kolumnowej w Sejmie pojawili się – jako prelegenci w kolejnych panelach dyskusyjnych, dotyczących wyzwań stojących przed samorządowcami – m.in. prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun czy prezydent Puław Paweł Maj oraz burmistrzowie, wójtowie z całego kraju. Jak mówią nam organizatorzy, łącznie w Warszawie pojawiło się blisko 300 osób. W trakcie konferencji głos zabrał też przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Paweł Sałek (jest też radnym w sejmiku woj. łódzkiego).

Samorządowcy wysłuchali też wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podkreślał między innymi, że widzi więcej przestrzeni do współpracy niż rywalizacji rządu z samorządem. Morawiecki wspominał też wielokrotnie o Funduszu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład, który – jak podkreślił – ma wyrównywać „pole gry” dla mniejszych i średnich ośrodków w Polsce. Politycy PiS w kuluarach podkreślają od wielu miesięcy, że inwestycje finansowane z tego funduszu będą politycznie bardzo istotne w trakcie nadchodzącej kampanii samorządowej (i sejmowej do pewnego stopnia też).

Nie ma w tej chwili pewności co do kwestii zasadniczej, która dotyczy terminu wyborów. PiS forsuje przesunięcie wyborów samorządowych o co najmniej pół roku – na wiosnę 2024 roku. Nie zgadza się na to opozycja, przeciwni są też związani z opozycją samorządowcy – głównie prezydenci dużych miast. Ustawę przesuwającą wybory musi podpisać prezydent, aby do takiego przesunięcia rzeczywiście doszło. Jeśli do tego dojdzie, to i tak kampania sejmowa i samorządowa będą się w dużej mierze nakładać na siebie w 2023 roku.

Do wyborów szykuje się też PiS. Najpewniej w środę dojdzie do długo przesuwanej zmiany w rządzie – odejdzie z niego wicepremier, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński, żeby móc skupić się w pełni na przygotowaniach partii do nadchodzącego cyklu kampanii wyborczych.

Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne