Według raportu opublikowanego przez Citizen Lab, kancelaria brytyjskiego premiera była celem "licznych" cyberataków z użyciem Pegasusa.

Kanadyjska firma jest zdania, że ataki, których celem w latach 2020 i 2021 była kancelaria brytyjskiego premiera, były przeprowadzane przez operatora ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Oprócz kancelarii premiera Wielkiej Brytanii celem ataków miało być też brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty (The Foreign and Commonwealth Office).

Czytaj więcej

Petycja do UE: zatrzymać "putinizację” polskiego wymiaru sprawiedliwości

Ataki na Biuro Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty miały być prowadzone przez operatorów z ZEA, Indii, Cypru i Jordanii.

Citizen Lab zaznacza, że ponieważ personel Biura Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty pracuje w wielu krajach, ataki z użyciem Pegasusa na jego pracowników mogły być związane z urządzeniami, których używali oni poza granicami Wielkiej Brytanii, wyposażonymi w inne niż brytyjskie karty SIM.

Ataki, których celem w latach 2020 i 2021 była kancelaria brytyjskiego premiera, były przeprowadzane przez operatora ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące przeznaczone do instalacji na systemach iOS i Android opracowane i dystrybuowane przez izraelską firmę NSO Group. W Polsce za pomocą tego oprogramowania inwigilowany miał być m.in. były premier, Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz senator KO, były szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza.