Reklama
Rozwiń

"Lex Czarnek" odrzucone w całości przez Senat

Senat odrzucił w całości nowelizację ustawy Prawo oświatowe, tzw. lex Czarnek. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 45, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nowelizacja wróci do Sejmu.

Publikacja: 04.02.2022 17:51

"Lex Czarnek" odrzucone w całości przez Senat

Foto: PAP/Paweł Supernak

zew

W piątek Senat rozpatrywał ustawę o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, wzmacniającą rolę kuratorów oświaty i zmieniającą zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Odrzucenie ustawy rekomendowały senackie komisje: Nauki, Edukacji i Sportu, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Obrony Narodowej. Do stanowiska komisji nauki i obrony zgłoszono wniosek mniejszości o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Sprawozdawcą połączonych komisji był senator Bogdan Zdrojewski, który wśród najważniejszych zarzutów senatorów wobec nowelizacji wskazał m.in. na prawdopodobieństwo wielokrotnego naruszenia konstytucji, dotyczące np. zmiany w realizacji zadań własnych gminy, jakim jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym wypadku edukacji publicznej. Polityk ocenił, że zaniepokojenie budzą przepisy, które mogą spowodować zmniejszenie aktywności organizacji pozarządowych w szkołach. Senator mówił, że sprzeciw wzbudziło również zwiększenie roli kuratorów kosztem gminnych samorządów, a także ich udział w procesie odwoływania dyrektorów placówek szkolnych podlegających gminie.

Czytaj więcej

Po spotkaniu pary prezydenckiej z szefem MEiN. Czarnek: Bardzo merytoryczne

Projekt nowelizacji przygotowało kierowane przez Przemysława Czarnka (PiS) Ministerstwo Edukacji i Nauki. W poniedziałek minister na temat zmian w prawie oświatowym rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz szef prezydenckiego gabinetu Paweł Szrot. Przemysław Czarnek mówił, że spotkanie było "dobre i długie" oraz że "przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne".

Nowelizacja wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Zgodnie z projektem, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o ich planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Na wydanie opinii w tej sprawie kurator ma mieć 30 dni. Nowelizacja przewiduje, że udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

W piątek za odrzuceniem nowelizacji zagłosowało 51 senatorów, przeciw było 45, jedna osoba wstrzymała się od głosu. O dalszych losach projektu zdecyduje Sejm.

Polityka
Łoboda: Wybory pokazały, że ludzie są zmęczeni tarciami i kłótniami w koalicji
Polityka
Granica w politycznym ogniu. To już start kampanii do Sejmu w 2027 roku
Polityka
Kto korzysta na rozdrobnieniu sceny politycznej? Wyniki nowego sondażu partyjnego
Polityka
Sytuacja na granicy z Niemcami. Czy decyzja rządu Donalda Tuska uspokoiła mieszkańców?
Polityka
Sondaż IBRiS: Mocne przetasowania w rankingu zaufania do polityków. Nowy lider