- Panie Ministrze, moja Żona (nauczycielka) zarabia w szkole 2400 zł. Poza szkołą, w domu, przygotowuje tematy lekcji, sprawdza klasówki, pisze charakterystyki uczniów, wypełnia jakieś tabele, statystyki, itd. Jednym słowem drugie tyle co w szkole pracuje poza nią. Czy w związku z tym należy jej się roczna nagroda np. 20 tysięcy złotych "bo zapracowała na ten dodatek"? - spytał Kowalczyka Paweł Kukiz w swoim wpisie na Facebooku.
Zdecydowana większość Polaków (80 proc.) uważa, że ministrowie i wiceministrowie nie powinni zarabiać więcej. Zwolennikami podwyżek jest blisko co dziesiąty ankietowany, a kolejne 10 proc. nie umie zająć w tejs prawie jednoznacznego stanowiska.
- Twierdzi tak również 81 proc. kobiet i 78 proc. mężczyzn. Przeciwni wzrostu zarobków ministrów i wiceministrów są częściej osoby mające do 24 lat (85 proc.), ankietowani o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (88 proc.), respondenci o dochodzie poniżej 1000 złotych (90 proc.) oraz badani z miast liczących 100-199 tysięcy mieszkańców (93 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.