Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska (i osobno Niemcy), ale też Turcja ostro skrytykowały przebieg rosyjskiego głosowania.

Ankara jednak tylko za to, że wybory przeprowadzone przez Rosję na ukraińskim terytorium, czyli na Krymie, „nie są prawomocne".

Również inni politycy krytykowali Kreml za naruszanie integralności Ukrainy (w tym za rozdawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom Doniecka i Ługańska, by potem wieźć ich do Rosji na głosowanie). Ale oburzenie wywołał przede wszystkim sposób ich przeprowadzenia w Rosji, połączony z miażdżeniem opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.

– Posiadamy wiarygodne informacje o masowych naruszeniach – powiedział rzecznik niemieckiego rządu. „Rosyjskim wyborcom ograniczono zarówno możliwość wyboru, jak i możliwość otrzymania informacji o kandydatach (z powodu ataku na niezależne media – przyp. red.)" – stwierdził w oświadczeniu Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Czytaj więcej

Władimir Putin, prezydent Rosji
Jedna Rosja z większością konstytucyjną, ale straci niemal 30 mandatów?

Niezależne stowarzyszenie Gołos (które mimo uznania za „zagranicznego agenta" monitorowało wybory) odnotowało ponad 5 tys. naruszeń: od używania długopisów ze znikającym tuszem (by łatwiej można było dopisywać głosy na inne partie), poprzez pobicia obserwatorów i niezależnych członków komisji wyborczych, po przypadek z Czeboksar, gdzie szef komisji zjadł listę głosujących, by nie można było wykryć, ile głosów dopisano i komu.

Ostrzej oraz bardziej zdecydowanie wystąpiły USA i Wielka Brytania, które zarzuciły Kremlowi łamanie podpisanych przez Rosję międzynarodowych umów, w tym Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych z 1976 roku. W swym oświadczeniu Departament Stanu wypomniał również Moskwie, że nie dopuściła na wybory obserwatorów OBWE, narzucając im ograniczenia ilościowe, a za pretekst posłużyła pandemia.

We wszystkich oświadczeniach Zachodu nie ma jednak mowy o konsekwencjach dla Kremla.

Dzięki tym wszystkim zabiegom władz putinowska partia Jedna Rosja zdobyła więcej mandatów niż w poprzednich głosowaniach i w nowej Dumie będzie miała konstytucyjną większość.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry

W samej Rosji wyniku wyborów parlamentarnych nie uznała pozostająca poza parlamentem partia Jabłoko oraz największa partia dotychczas tylko formalnie opozycyjna, komuniści.