- Nie spodziewam się, aby europejscy sojusznicy rozmieścili więcej broni atomowych w odpowiedzi (na naruszanie traktatu INF przez Rosję) - oświadczył Stoltenberg.

Stoltenberg stwierdził jednocześnie, że USA wypełniają w pełni warunki układu z 1987 roku, ale nie może on być efektywny, skoro Rosja regularnie go narusza.

- Sojusznicy są zgodni, że USA całkowicie przestrzegają (układu). Problemem jest zachowanie Rosji - stwierdził.

We wtorek prezydenta Władimira Putina o planowanym przez USA wypowiedzeniu traktatu z 1987 roku, który dotyczył całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu, poinformował doradca ds. bezpieczeństwa Donalda Trumpa, John Bolton.

Wcześniej wypowiedzenie układu INF zapowiedział Donald Trump.

Układ z 1987 roku zakazywał testowania i prac nad rakietami średniego zasięgu (od 500 do 5 tys. km) zdolnymi przenosić głowicę jądrowe. Rakiety takie mogą być użyte do szybkiego uderzenia bronią jądrową w cele m.in. w Europie.

Rosja odrzuca oskarżenia o łamanie układu.

Działania USA w kwestii INF poparła już Wielka Brytania. Z kolei szef MSZ Niemiec apelował do USA, by te przemyślały swoją decyzję. Na Zachodzie istnieje obawa, że wypowiedzenie traktatu INF doprowadzi do rozpoczęcia nowego wyścigu zbrojeń.