W ministerstwach oszczędności szuka się wszędzie, ale nie redukuje się etatów i nie zmniejsza pensji urzędników. Tak wynika z odpowiedzi rządu na interpelację wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry (PiS).
[srodtytul]Więcej biurokracji [/srodtytul]
Putra zapytał wszystkich ministrów m.in. o to, ile osób zatrudniali i ile im płacili pod koniec 2007 r., czyli krótko po odejściu rządu PiS, i pod koniec 2008 r., po roku rządów koalicji PO – PSL.
Odpowiedziało dziewięć resortów i wszystkie przyznały się do wzrostu zatrudnienia. Rekordowo dużo, bo aż o 20 proc., zwiększyło się ono w Ministerstwie Nauki. Dlaczego zatrudnienie rośnie? Ministerstwo Finansów jako jedyne tłumaczy, że więcej urzędników potrzeba m.in. do obsługi funduszy unijnych.
– Rozrost biurokracji to przykra cecha administracji publicznej i rząd Tuska nie jest wyjątkiem – ocenia Jeremi Mordasewicz, ekspert KPP Lewiatan. – Po wyborach ministrowie wchodzą do ministerstw ze swoim zespołem, nie chcą narażać się już pracującym tam ludziom, więc urzędy puchną. A o efektywność nikt nie pyta.