Piecha wygrał wybory w Rybniku

Zakończyły się przedterminowe wybory senatora z okręgu rybnickiego. Głosowanie wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Bolesław Piecha

Aktualizacja: 22.04.2013 14:05 Publikacja: 22.04.2013 03:24

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Wyniki po przeliczeniu 100% protokołów obwodowych komisji:

1. Piecha 28,48%

2. Makosz 19,59%

3. Duży 18,01%

4. Polok 13,12%

5. Kohut 8,36%

6. Korwin-Mikke 7,92%

FREKWENCJA 11,14%

Kilka minut po ogłoszeniu wyników Piecha napisał na portalu Facebook: "Victoria!!! Dziękuję za gratulacje i życzenia. Pozdrawiam". Niedługo przed wyborami polityk PiS mówił, że decyzja o kandydowaniu do Senatu to jego świadomy wybór i duże wyzwanie. Za główne zadanie postawił sobie - jak to określił - "przywrócenie Śląska Polsce".

Piecha zastąpi w parlamencie zmarłego w styczniu Antoniego Motyczkę (Platforma Obywatelska). O godz. 21 zamknięto wszystkie lokale wyborcze; były czynne od godz. 7.

Jak poinformowano w Okręgowej Komisji Wyborczej w Katowicach, podczas głosowania nie odnotowano żadnych nieprawidłowości. Wszystkie lokale zostały punktualnie otwarte i zamknięte. Do komisji nie dotarły też sygnały o naruszeniu ciszy wyborczej ani o innych incydentach.

Piecha jest posłem od 2001 r. W latach 2005-2007 był wiceministrem zdrowia w rządzie PiS. Teraz jest zagorzałym krytykiem polityki zdrowotnej obecnego rządu, szefem sejmowej komisji zdrowia i autorem programu PiS w tej dziedzinie. W poprzedniej kadencji Sejmu zasłynął m.in. złożeniem projektu zakazującego in vitro i przewidującego karanie za stosowanie tej metody.

Piecha urodził się w 1954 r. w Rybniku. Z zawodu jest ginekologiem. W latach 1981-1982 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1989 roku jest członkiem NSZZ "Solidarność".

Po skończeniu studiów, od 1983 r. pracował jako lekarz w rybnickim szpitalu zdobywając II stopień specjalizacji z zakresu położnictwa i ginekologii. W latach 1983-1984 pracował jako lekarz w Górniczym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jastrzębiu-Zdroju. Od 1984 do 1996 r. był lekarzem w Zespole Opieki Zdrowotnej w Rybniku.

Padł kolejny bastion PO. PiS wygrał wybory w Rybniku

Od 1994 do 1998 r. był radnym w Rybniku, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tamtejszej rady oraz przewodniczącego Komisji Zdrowia. W latach 1997-2001 był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. W 1999 r. ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Jest autorem publikacji naukowych w specjalistycznej prasie krajowej i zagranicznej.

Po latach Piecha przyznał, że jako ginekolog przeprowadził wiele aborcji. Byłem jak doktor Jekyll i mister Hyde. Nie wiem, czy te kobiety, które płakały w moim gabinecie przed aborcją, wybaczyły mi - wyznał w 2007 r. ma łamach "Gościa Niedzielnego". Dziś Piecha jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz ochrony życia "Pro Life".

O mandat senatora w wyborach uzupełniających ubiegało się ośmiu kandydatów: Mirosław Duży (komitet PO), Grażyna Kohut (komitet PSL), Janusz Korwin-Mikke (komitet Kongresu Nowej Prawicy), Józef Makosz (Komitet Wyborczy Wyborców Józefa Makosza), Piotr Masłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Masłowskiego), Bolesław Piecha (komitet PiS), Paweł Polok (komitet Autonomia dla Ziemi Śląskiej) i Krzysztof Sajewicz (komitet SLD).

Okręg wyborczy do Senatu RP nr 73 obejmuje Rybnik oraz powiaty: rybnicki i mikołowski. Uprawnionych do głosowania jest tam około 249 tys. wyborców, którzy głosowali w 186 obwodach. W poprzednich wyborach Motyczka zdobył tam blisko 34 proc. głosów, pokonując Tadeusza Gruszkę, Pawła Poloka oraz Józefa Makosza.

Wyniki po przeliczeniu 100% protokołów obwodowych komisji:

1. Piecha 28,48%

Pozostało jeszcze 99% artykułu
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne