Wcześniej władze Chin ogłosiły, że antyrządowe protesty trwające w Hongkongu od dwóch miesięcy zaczęły przypominać "oznaki kiełkującego terroryzmu".
W poniedziałek w związku z protestami zamknięto międzynarodowe lotnisko w Hongkongu. Jak pisze Reuters rzeczywista przyczyna zamknięcia lotniska nie była jasna, choć władze lotniska zrzuciły odpowiedzialność za to na protestujących w hali przylotów demonstrantów. Jednak - jak zauważa agencja - protestujący znajdowali się w hali przylotów od piątku, a ich protest miał charakter pokojowy.
We wtorek lotnisko wznowiło działanie, ale jego administrator ostrzegł, że ruch lotniczy nadal może nie przebiegać zgodnie z harmonogramem przylotów i odlotów do Hongkongu.
Wiele lotów jest nadal odwołanych. Cathay Pacific, główny przewoźnik Hongkongu, odwołał ponad 200 lotów do i z Hongkongu.
Protesty w Hongkongu rozpoczęły się jako forma sprzeciwu wobec, zawieszonym już, przepisom o ekstradycji, które pozwalały na sądzenie mieszkańców Hongkongu przed sądami w Chinach (te ostatnie są podporządkowane Komunistycznej Partii Chin). Tymczasem, na podstawie formuły "jeden kraj, dwa systemy", na bazie której Wielka Brytania w 1997 roku przekazała Hongkong Chinom, mieszkańcy Hongkongu mieli mieć zagwarantowane swobody, które nie są udziałem mieszkańców pozostałej części Chin - m.in. dostęp do niezależnego sądownictwa.