Aktualizacja: 20.01.2016 13:25 Publikacja: 20.01.2016 13:15
Foto: PAP, Radek Pietruszka
Sam fakt, że doszło w Parlamencie Europejskim do debaty na temat praworządności nad Wisłą, to zła informacja dla Polski. Nie mogą z niego wypłynąć żadne korzyści, ponieważ jest sygnałem, jak złą prasę ma nasz kraj i nowy polski rząd za granicą. Można i trzeba się oburzać na hipokryzję UE i zachodnich mediów, którym nie przeszkadzał sposób, w jaki faulowała opozycję za swych rządów Platforma tymczasem każde działanie PiS urasta w oczach jej przedstawicieli do niezwykłych rozmiarów. Ale ta zła prasa jest faktem, który z pewnością nie będzie polepszać np. zdolności negocjacyjnych Polski w załatwianiu konkretnych interesów.
Na kogo Polacy zagłosowaliby w drugiej turze wyborów prezydenckich, gdyby dostali się do niej Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki? W grudniu zmniejszyła się przewaga kandydata Koalicji Obywatelskiej nad kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość.
Posłowie PiS i Koalicji Obywatelskiej komentują decyzję sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego. Partyjni koledzy posła PiS mówią o "uśmiechniętym reżimie", a członkowie koalicji rządzącej o "przyspieszeniu sprawiedliwości".
Polityka gospodarcza w Polsce to temat budzący skrajne emocje. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” analizujemy ostrzeżenia Leszka Balcerowicza o „fałszywych świętych Mikołajach” rozdających obywatelom kosztowne prezenty, które w efekcie obciążają ich samych. Gościem poniedziałkowego odcinka podcastu jest Krzysztof Adam Kowalczyk, kierownik działu Ekonomia „Rzeczpospolitej”. Rozmawiamy o konsekwencjach rozdawnictwa pieniędzy, inflacji oraz stagnacji gospodarczej, która może uniemożliwić Polsce dogonienie Zachodu.
Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. "Andrzej Duda wie, jak pozbawić tę instytucję resztek przyzwoitości" - komentują decyzję prezydenta członkowie koalicji rządzącej.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
PiS ma minimalną przewagę nad KO w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Sondaż pokazuje bardzo słaby wynik partii Razem po jej odejściu z klubu Lewicy w Sejmie.
Morderca polityczny Janusz Waluś wrócił do Polski na koszt MSZ. Pomoc w zakupie biletu ma być zwrotna, jednak już wcześniej zaskakująco intensywnie opiekował się nim konsulat.
Zakładam, że toczy się intensywny dialog między prezydentem (Andrzejem) Dudą a prezydentem-elektem (Donaldem Trumpem) - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego domaga się dostępu do całej dokumentacji psychiatrycznej w ramach postępowań sprawdzających. Lekarze zaś odmawiają. MSWiA Tomasz Siemoniak odpowiada w tej sprawie na apel Rzecznika Praw Obywatelskich.
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Zakończyły się konsultacje nad rozporządzeniem o identyfikatorach numerycznych dla policjantów - informuje radio RMF FM. Mają one ułatwić identyfikację funkcjonariuszy łamiących prawo.
Eksperci Fundacji Batorego stworzyli indeks dobrego rządzenia i wyliczyli, że najniższą wartość miał on w drugiej kadencji rządów PiS – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Zaznaczają jednak, że badali raczej styl niż efektywność sprawowania władzy.
Polacy są bardzo dobrymi kierowcami, ale za granicą – mówi Wojciech Pasieczny, b. wiceszef warszawskiej drogówki. I z rezerwą podchodzi do zapowiadanych przez rząd zmian w prawie, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas