Aktualizacja: 15.03.2017 18:06 Publikacja: 15.03.2017 16:36
Foto: AFP
Rzeczpospolita: W Holandii trwają wybory parlamentarne. Jakie mają one znaczenie?
Wojciech Szewko: Wybory są próbą sił między rządem a antyimigrancką, ksenofobiczną partią Geerta Wildersa. Można powiedzieć, że są one namiastką tego, co niebawem może wydarzyć się we Francji i Niemczech. Jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że obecny premier Mark Rutte utrzyma władzę. Chociaż jeszcze dwa tygodnie temu partia Wildersa prowadziła w sondażach... Pamiętajmy, że wszystkie tego typu partie mają w swoim programie dekompozycję Unii Europejskiej, widzianą jako rozluźnienie więzi bądź całkowite rozwiązanie Unii. Z tego punktu widzenia holenderskie wybory mają pewne znaczenie. Ale jak już wspomniałem - prawdopodobnie wygra partia Ruttego.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Kim Yong-hyun, były minister obrony Korei Południowej, aresztowany w związku z nieudaną próbą wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta kraju, próbował odebrać sobie życie w areszcie - informuje agencja Yonhap.
Zarząd Wodny w Utrechcie wypłacił odsetki właścicielom najstarszej oprocentowanej obligacji na świecie: giełdzie nowojorskiej.
Nawet 20 osób może być uwięzionych pod gruzami po pożarze i eksplozji trzypiętrowego budynku mieszkalnego w Hadze.
Francuski parlament zagłosuje w środę nad wotum nieufności wobec rządu Michela Barniera.
Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze – głównym organem sądowniczym ONZ – rozpoczęły się publiczne przesłuchania, które mają pozwolić określić obowiązki krajów w sprawie walki ze zmianami klimatu. Na opinię MTS czekają między innymi przedstawiciele wyspiarskich państw, które mogą ucierpieć w pierwszej kolejności z powodu zmian klimatu.
Liderka skrajnej prawicy Marine Le Pen obali rząd, jeśli ten nie zgodzi się na indeksację emerytur. Głosowanie w środę.
Pasażerowie KLM będą mogli podróżować od przyszłego roku z Amsterdamu do Hajdarabadu, Georgetown i San Diego - zapowiada linia lotnicza.
W lutym sędzia Bénédicte de Perthuis zdecyduje, czy pozbawić liderkę Zjednoczenia Narodowego (ZN) prawa do udziału w wyborach prezydenckich w 2027 roku.
Francuska prokuratura chce, aby liderka Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen, została skazana na pięć lat więzienia i zakaz sprawowania urzędów publicznych przez pięć lat w związku z zarzutami o zdefraudowanie środków z Parlamentu Europejskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas