Reklama
Rozwiń

Niż genueński nad Polską nie odpuszcza. IMGW zaktualizował ostrzeżenia o ulewach

Niż genueński, który od kilku dni wywołuje intensywne opady deszczu w Polsce, kierować ma się w najbliższym czasie w stronę państw bałtyckich i basenu Morza Bałtyckiego. Na części obszaru naszego kraju nadal jednak obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne wydane przez IMGW.

Publikacja: 10.07.2025 14:05

Niż genueński kształtuje w ostatnich dniach pogodę w Polsce, na zdjęciu turyści w zakopiańskich Kuźn

Niż genueński kształtuje w ostatnich dniach pogodę w Polsce, na zdjęciu turyści w zakopiańskich Kuźnicach

Foto: PAP/Grzegorz Momot

Prognozę sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w kraju przedstawił IMGW w komunikacie wydanym w środowy wieczór.

Niż genueński nad Polską: Komunikat IMGW

W środę wczesnym popołudniem, jak informuje IMGW, centrum niżu genueńskiego zlokalizowane było nad terenem Białorusi. Następnie niż przemieszczał się w kierunku północnym nad obszar Litwy wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju. Dalej wędrować ma, jak pokazują wyniki numerycznych modeli pogody, w kierunku państw bałtyckich, a następnie nad basen Morza Bałtyckiego.

„Najbardziej aktualne wyniki modeli numerycznej prognozy pogody wciąż charakteryzują się pewnymi rozbieżnościami prognozowanego obszaru opadów, ich intensywności oraz czasu trwania. Rozbieżności te związane są między innymi ze specyficzną sytuacją synoptyczną. Rzeczywisty przebieg zjawisk może w pewnym stopniu różnić się od prognozowanego” – czytamy w ostatnim komunikacie IMGW.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Donald Tusk wyciągnął lekcję z zeszłorocznej powodzi. Nawet PiS chwali premiera

Prognoza pogody na najbliższe dni: Gdzie będzie padać?

IMGW prognozuje, że w czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek sumy opadów mają być mniejsze niż w ostatnich dniach i mają wynieść maksymalnie do 30 – 40 mm. Jednocześnie przesuną się na wschód i północny-wschód Polski. Na rzekach zwłaszcza we wschodniej części województwa małopolskiego i świętokrzyskiego oraz w województwie podkarpackim i lubelskim prognozuje się wzrosty stanu wody. Tam możliwe punktowe przekroczenia stanów umownych, a na terenach zurbanizowanych – także podtopienia.

Reklama
Reklama

W piątek 11 lipca na Pomorzu, w Wielkopolsce i miejscami w centrum wystąpić mają najwyższe sumy opadów (do 20 – 30 mm). Mniejsze opady (do 15 mm) prognozowane są tego dnia na wschodzie i południu kraju. Miejscami na północy i południu pojawić mogą się burze. Maksymalnie na termometrach zobaczyć będzie można od 16 stopni Celsjusza w północnej i centralnej części Polski do 24 stopni Celsjusza na południu i zachodzie.

W nocy z piątku na sobotę IMGW prognozuje opady – miejscami do 20 mm – zwłaszcza w zachodniej części Polski. Z kolei w sobotę przelotne opady wystąpić mogą w wielu regionach. Ponadto tego dnia lokalnych burz z ulewnym deszczem (do 30 mm) spodziewać można się na północnym zachodzie i południowym wschodzie kraju. Temperatura maksymalna w sobotę mieścić ma się w przedziale od 16 stopni Celsjusza na Przedgórzu Sudeckim do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu.

Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne IMGW: Gdzie obowiązują?

Nadal dla części naszego kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. Jednak, jak informuje IMGW, zmniejsza się obszar wystąpienia tych ostrzeżeń.

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązywać mają do jutra w części Polski wschodniej (w części województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego). Ponadto w części województwa lubelskiego i podkarpackiego do dzisiejszego wieczoru obowiązywać mają ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. W żadnym rejonie kraju nie obowiązują już natomiast ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia.

Tych ostatnich nie ma już też w przypadku ostrzeżeń hydrologicznych. Nadal jednak dla części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia (gwałtowne wzrosty stanów wody) wydano dla Polski północno-wschodniej oraz dla części południowo-wschodniej. Z kolei ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych) obowiązują na wybrzeżu oraz miejscami na południu i południowym wschodzie kraju.

Prognozę sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w kraju przedstawił IMGW w komunikacie wydanym w środowy wieczór.

Niż genueński nad Polską: Komunikat IMGW

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Społeczeństwo
Tomasz Lipiński: Nie chcę siać paniki, ale powinniśmy się głęboko zastanowić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Społeczeństwo
Artyści folklorystycznych festiwali ofiarą nagonki na migrantów w Zamościu i Gorzowie
Społeczeństwo
Wydano nowy alert RCB. Gdzie obowiązują ostrzeżenia związane z intensywnymi opadami?
pogoda
Premier Donald Tusk apeluje o pełną mobilizację służb. „Musimy być gotowi na każdy scenariusz”
pogoda
Nowe ostrzeżenia IMGW i RCB przed intensywnymi opadami deszczu. Oto zagrożone tereny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama