Reklama

Niż genueński nad Polską. Ostrzeżenia trzeciego stopnia dla części kraju

Prognozy pogody na najbliższe dni przewidują deszcz, burze i dosyć niskie temperatury. To efekt niżu genueńskiego nad Polską. Jakiej pogody można spodziewać się w ostatnich dniach lipca? Czym jest niż genueński, który obecnie wpływa na pogodę w naszym kraju?

Publikacja: 28.07.2025 12:40

Niż genueński kształtuje pogodę nad Polską

Niż genueński kształtuje pogodę nad Polską

Foto: Paylessimages / Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla znacznego obszaru Polski. W przypadku części centralnej i południowej są to ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego, trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. W dużym stopniu za tę sytuację odpowiada niż genueński.

Czym jest niż genueński? Jak wpływa na pogodę w Polsce?

Niż genueński to układ niskiego ciśnienia zawdzięczający swoją nazwę Zatoce Genueńskiej, w rejonie której powstaje. Zatoka ta znajduje się na Morzu Liguryjskim, u wybrzeży północno-zachodnich Włoch. Niż genueński bywa też nazywany cyklogenezą genueńską lub depresją liguryjską.

Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce

Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce

Foto: PAP

Niż ten powstaje w wyniku zderzenia dwóch mas powietrza, różniących się od siebie wilgotnością i temperaturą – ciepłego i wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego z chłodniejszym napływającym z północy – z rejonu Europy Środkowej lub Alp. W efekcie dochodzi do intensywnego parowania i tworzenia się chmur, a następnie do rozwoju niżu, który często przemieszcza się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także w kierunku Polski. W tych rejonach niż genueński w znaczący sposób wpływa na pogodę i odpowiada za jej gwałtowne zmiany.

Niż genueński w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, może wywoływać intensywne opady deszczu oraz – zwłaszcza latem – gwałtowne burze, którym może towarzyszyć porywisty wiatr. Ponadto w związku z tym, że przynosi ze sobą chłodniejsze masy powietrza, powoduje spadek temperatury. Pojawienie się niżu genueńskiego może też skutkować lokalnymi podtopieniami oraz powodziami, zwłaszcza w obszarach górskich i podgórskich oraz w sąsiedztwie rzek i zbiorników wodnych.

Reklama
Reklama
Intensywne opady deszczu w Polsce

Intensywne opady deszczu w Polsce

Foto: PAP

Niż genueński kształtuje pogodę nad Polską. IMGW prognozuje deszcze i burze

Jak wynika z prognozy IMGW na rozpoczynający się tydzień, w pierwszej połowie tego tygodnia należy spodziewać się ochłodzenia i intensywnych opadów deszczu. Od piątku prognozowane jest ocieplenie, ale jednocześnie również burze.

W poniedziałek w niemal całym kraju przewidywane jest zachmurzenie duże, jedynie na północnym zachodzie możliwe większe przejaśnienia. Najwięcej opadów prognozowanych jest w centralnej i południowej części kraju. Maksymalnie na termometrach zobaczyć będzie można od 16 stopni Celsjusza na Podhalu przez 20-23 stopnie Celsjusza na przeważającym obszarze Polski do 25 stopni Celsjusza na wschodzie. Temperatura odczuwalna może być jednak niższa ze względu na miejscami silniejsze porywy wiatru.

Czytaj więcej

Pogoda psuje biznes zachodniopomorskim hotelarzom. „Turyści idą do biur podróży”

We wtorek 29 lipca opady deszczu wystąpią głównie na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna od 16 st. C w obszarach podgórskich Karpat do 23 st. C na zachodzie. Nadal, zwłaszcza nad morzem, spodziewać należy się okresami umiarkowanego i porywistego wiatru.

W środę i w czwartek największe zachmurzenie, a tym samym najbardziej intensywne opady deszczu, wystąpić mają w północno-wschodniej Polsce, gdzie miejscami prognozowane są nawet ulewy. W tym rejonie ma być też najchłodniej – maksymalnie 17 stopni Celsjusza. Najwyższe maksymalne temperatury prognozowane są natomiast na zachodzie, gdzie termometry pokazać mają 24 stopnie Celsjusza.  

Reklama
Reklama

Niż genueński nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami

W związku z dynamiczną sytuacją pogodową IMGW wydał ostrzeżenia dla niemal całej centralnej i wschodniej części kraju. Ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują w części Polski centralnej i południowej – w całym województwie śląskim, niemal całym województwie łódzkim i opolskim oraz w części województw wielkopolskiego i małopolskiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami wydano natomiast dla całej północno-wschodniej części kraju, a ponadto dla części województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązuje w części województwa pomorskiego.

IMGW wydał też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla znacznego obszaru Polski. W przypadku części centralnej i południowej są to ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego, trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. W dużym stopniu za tę sytuację odpowiada niż genueński.

Czym jest niż genueński? Jak wpływa na pogodę w Polsce?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Społeczeństwo
Zwołano sztab kryzysowy w siedzibie RCB. „Słuchaj poleceń służb”
Społeczeństwo
W Stargardzie nie było cholery, ale jest kolejne podejrzenie w innym rejonie Polski
Społeczeństwo
Zaskakujące badanie dot. osób LGBT+. Nigdzie nie ma ich tak mało jak w Polsce
Społeczeństwo
Od lipca podwyżki w Warszawie i okolicznych miejscowościach. O ile wzrosną opłaty?
Społeczeństwo
Azyl w Polsce nadużywany do legalizacji pobytu Ukraińców. Poznaliśmy rekordowe statystyki
Reklama
Reklama