Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla znacznego obszaru Polski. W przypadku części centralnej i południowej są to ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego, trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. W dużym stopniu za tę sytuację odpowiada niż genueński.
Czym jest niż genueński? Jak wpływa na pogodę w Polsce?
Niż genueński to układ niskiego ciśnienia zawdzięczający swoją nazwę Zatoce Genueńskiej, w rejonie której powstaje. Zatoka ta znajduje się na Morzu Liguryjskim, u wybrzeży północno-zachodnich Włoch. Niż genueński bywa też nazywany cyklogenezą genueńską lub depresją liguryjską.
Ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce
Niż ten powstaje w wyniku zderzenia dwóch mas powietrza, różniących się od siebie wilgotnością i temperaturą – ciepłego i wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego z chłodniejszym napływającym z północy – z rejonu Europy Środkowej lub Alp. W efekcie dochodzi do intensywnego parowania i tworzenia się chmur, a następnie do rozwoju niżu, który często przemieszcza się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także w kierunku Polski. W tych rejonach niż genueński w znaczący sposób wpływa na pogodę i odpowiada za jej gwałtowne zmiany.
Niż genueński w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, może wywoływać intensywne opady deszczu oraz – zwłaszcza latem – gwałtowne burze, którym może towarzyszyć porywisty wiatr. Ponadto w związku z tym, że przynosi ze sobą chłodniejsze masy powietrza, powoduje spadek temperatury. Pojawienie się niżu genueńskiego może też skutkować lokalnymi podtopieniami oraz powodziami, zwłaszcza w obszarach górskich i podgórskich oraz w sąsiedztwie rzek i zbiorników wodnych.