Twój e-PIT za 2020 r. będzie czekał już od poniedziałku

Nasze PIT-y za rok 2020, już wypełnione przez skarbówkę, od 15 lutego będą dostępne przez internet w usłudze Twój e-PIT. Warto do nich zajrzeć przed 30 kwietnia 2021 r., choćby po to, by zweryfikować PIT czy przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

Aktualizacja: 12.02.2021 17:06 Publikacja: 12.02.2021 15:37

Twój e-PIT za 2020 r. będzie czekał już od poniedziałku

Foto: Adobe Stock

Usługa Twój e-PIT zostanie  udostępniona podatnikom już po raz trzeci. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona przez Twój e-PIT.

– Liczymy, że w 2021 r. pobijemy ten rekord. Dzięki Twój e-PIT podatnicy mają możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

Ale nie wszyscy. W usłudze Twój e-PIT nie będą udostępniane zeznania dla przedsiębiorców – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej". Ci nadal muszą  wypełnić zeznania sami. Mogą co najwyższej wysłać PIT przez system e-Deklaracje.

Szybszy zwrot nadpłaty

W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38.

- Wszyscy, którzy złożą PIT elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie 45 dni – zapewnia szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Podatnicy mogą do 30 kwietnia 2021 r. zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem to  KAS automatycznie zaakceptuje nasze zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że czyjś PIT nie zostanie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 (ryczałt od najmu) i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak będzie samemu uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

Dostępne będzie również oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego czyli PIT-OP.

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r. Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Co można zmienić w internetowym rozliczeniu

Przygotowane przez KAS deklaracje PIT będą uwzględniać ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia.

Podatnik może uzupełnić zeznanie przygotowane przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Może też zadeklarować przekazanie 1 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego.

Podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie uiścić podatek poprzez płatności online.

Ale jeśli podatnik nie zajrzy do swojego zeznania w systemie e-PIT i zostanie ono zaakceptowane automatycznie przez skarbówkę, a będzie  wykazywało konieczność dopłaty podatku, to urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informację o kwocie do zapłaty.

Jak wejść na Twój e-PIT

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Do zalogowania się tam konieczny jest Profil Zaufany (PZ), e-Dowód lub bankowość elektroniczna.

Natomiast do samej usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

· PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

· kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.

· kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2019 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.

W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomione logowania do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT też przez aplikację mObywatel.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje.

Deklaracja papierowa ważniejsza niż e-PiT

Deklaracja PIT złożona przez podatnika w postaci papierowej przed 30 kwietnia nadal będzie uwzględniona przez urząd skarbowy.  Wywoła taki skutek prawny, że fiskus potraktuje ją  jako ważniejsze rozliczenie podatkowe niż to dostępne w usłudze Twój e-PIT, ponieważ będzie zawierała informacje posiadane przez rozliczającego się.

Deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowić będą korekty  zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem.

Usługa Twój e-PIT zostanie  udostępniona podatnikom już po raz trzeci. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona przez Twój e-PIT.

– Liczymy, że w 2021 r. pobijemy ten rekord. Dzięki Twój e-PIT podatnicy mają możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

Pozostało 90% artykułu
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?