Od 1 stycznia 2007 r. rozliczamy się z fiskusem z tej daniny na nowym formularzu PCC-3.
Wzór tej deklaracji ustalił minister finansów w rozporządzeniu z 18 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU nr 243, poz. 1764). Wydanie tego rozporządzenia podyktowane jest zmianami, jakie do ustawy z 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadziła ustawa z 16 listopada 2006 r. nowelizująca tę ustawę, a także ustawę z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
Załącznikiem do deklaracji PCC-3 jest ustalony w tymże rozporządzeniu formularz PCC-3/A "Informacja po pozostałych podatnikach" wypełniany, gdy w danej czynności uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Rozporządzenie zawiera też wzór formularza PCC-2 "Deklaracja o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika", czyli przez notariusza.
Jeśli umowa kupna sprzedaży, np. mieszkania spółdzielczego, umowa spółki lub zmiana umowy spółki ma formę aktu notarialnego, a taka jest wymagana m.in. w wypadku umów spółki z o. o., akcyjnej, to podatek od czynności cywilnoprawnych pobierze notariusz będący jego płatnikiem. On też musi rozliczyć się z niego z fiskusem. W takich sytuacjach kupujący ani spółka deklaracji na PCC-3 nie składają.
Jeśli na podmiocie uczestniczącym w czynności objętej tą daniną ciąży taki obowiązek, to na złożenie PCC-3 ma on 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku zapłaty, tj. np. zawarcia umowy kupna samochodu, podpisania umowy spółki cywilnej. W tym terminie należy złożyć deklarację PCC-3 w urzędzie skarbowym albo nadać ją na poczcie.