PIT i CIT: bez płatności nie będzie kosztu - nowe przepisy wzmocnią pozycję wierzycieli

Która firma nie zna problemu kontrahentów niepłacących lub płacących z opóźnieniem za swoje zobowiązania? Od stycznia br. obowiązują przepisy, które mają ograniczyć takie zatory płatnicze i wzmocnić pozycję wierzycieli.

Aktualizacja: 08.03.2020 14:19 Publikacja: 08.03.2020 00:01

PIT i CIT: bez płatności nie będzie kosztu - nowe przepisy wzmocnią pozycję wierzycieli

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2020 r. weszła w życie duża nowelizacja, której zadaniem ma być ograniczenie zatorów płatniczych i kredytowania się kosztem kontrahentów. Wprowadzona została również instytucja „ulgi na złe długi" w PIT i CIT, która ma nie tylko ułatwić życie wierzycielom oczekującym na zapłatę, ale również oznacza nowe obowiązki i rygory dla dłużników.

Celem ustawy nowelizującej z 19 lipca 2019 r., która w omawianym zakresie weszła w życie 1 stycznia 2020 r., była m.in. chęć poprawy płynności finansowej firm, które borykają się z problemem niepłacenia przez kontrahentów za wykonane dostawy lub usługi albo płacenia ze znacznym opóźnieniem i kredytowaniem się kosztem swoich kontrahentów. Jednym z narzędzi, które ma służyć mobilizacji dłużników do terminowego regulowania zobowiązań, jest wprowadzenie w przepisach o podatkach dochodowych instytucji „ulgi na złe długi". Jej działanie w podatku dochodowym jest podobne do ulgi funkcjonującej od wielu lat w podatku od towarów i usług i dotyczy zarówno podatników PIT, jak i CIT. Ulga ta ma dwa oblicza: ma dawać korzyści wierzycielom i motywować do płatności dłużników zwlekających z zapłatą.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność