Monika Błońska

Jednoosobowa działalność gospodarcza do lamusa

Gdy firma się rozrasta, warto w odpowiednim momencie rozważyć restrukturyzację i dostosowanie formy prowadzenia biznesu do nowej rzeczywistości, a więc rozważyć czy i kiedy opłaca się przekształcenie JDG w spółkę.

Polski Ład obciąży zarząd i kadrę menedżerską

Od 1 stycznia dla członków zarządu, rad nadzorczych, ale również prokurentów zwiększyło się ryzyko związane z pełnioną funkcją i pojawiły się nowe obowiązki. Wzrosły również obciążenia fiskalne tych osób.

Polski Ład PiS: małe i średnie firmy stracą na nowych rozwiązaniach

O ile zapowiedzi Polskiego Ładu przejdą w fazę realizacji, nadchodzące zmiany będą niekorzystne dla osób pozostających w pozapracowniczych stosunkach zatrudnienia i to one, głównie, będą finansować programy socjalne związane z nowym programem.

Od 1 lipca 2021 roku nowy rodzaj spółki w KSH - prosta spółka akcyjna

1 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Wprowadziła ona do polskiego porządku prawnego nowy rodzaj spółki - prostą spółką akcyjną.

Restrukturyzacja sposobem na uniknięcie upadłości

Maksyma wywodząca się z medycyny, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdza się również w biznesie. Pytanie, jak nie pozwolić upaść swojej firmie w obecnych, bardzo trudnych czasach jawi się jako klucz do sukcesu przedsiębiorstwa w przyszłości.

Tarcza Finansowa: jak przygotować się do rozliczenia subwencji z PFR?

Od 29 kwietnia subwencje udzielone z Tarczy Finansowej 1.0. Polskiego Funduszu Rozwoju można umorzyć nawet w 100 proc. Kto i w jakim przypadku może skorzystać z tej możliwości?

Jak nie stracić subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju

Do 31 grudnia 2020 r. należy – w banku pośredniczącym w pozyskaniu subwencji z PFR – złożyć dokumenty, które potwierdzą prawidłowe umocowanie osób występujących w imieniu przedsiębiorcy, w postępowaniu o uzyskanie tego wsparcia.

Obowiązkowa nowa polityka dla spółek

Uczestnicy rynku kapitałowego powinni pamiętać o zmianach, które uchwalone zostały w 2019 r. i wprowadziły powinność uchwalenia polityki wynagrodzeń i dematerializację akcji.

Restrukturyzacja zatrudnienia może być sposobem na uratowanie firmy

Koszty pracownicze są znacznym obciążeniem dla przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że przy szukaniu oszczędności menedżerowie próbują ciąć koszty pracy. Zmiany w firmie nie muszą jednak oznaczać zwolnień.

PIT i CIT: bez płatności nie będzie kosztu - nowe przepisy wzmocnią pozycję wierzycieli

Która firma nie zna problemu kontrahentów niepłacących lub płacących z opóźnieniem za swoje zobowiązania? Od stycznia br. obowiązują przepisy, które mają ograniczyć takie zatory płatnicze i wzmocnić pozycję wierzycieli.