Monika Błońska

Polski Ład PiS: małe i średnie firmy stracą na nowych rozwiązaniach

O ile zapowiedzi Polskiego Ładu przejdą w fazę realizacji, nadchodzące zmiany będą niekorzystne dla osób pozostających w pozapracowniczych stosunkach zatrudnienia i to one, głównie, będą finansować programy socjalne związane z nowym programem.

Od 1 lipca 2021 roku nowy rodzaj spółki w KSH - prosta spółka akcyjna

1 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Wprowadziła ona do polskiego porządku prawnego nowy rodzaj spółki - prostą spółką akcyjną.

Restrukturyzacja sposobem na uniknięcie upadłości

Maksyma wywodząca się z medycyny, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdza się również w biznesie. Pytanie, jak nie pozwolić upaść swojej firmie w obecnych, bardzo trudnych czasach jawi się jako klucz do sukcesu przedsiębiorstwa w przyszłości.

Tarcza Finansowa: jak przygotować się do rozliczenia subwencji z PFR?

Od 29 kwietnia subwencje udzielone z Tarczy Finansowej 1.0. Polskiego Funduszu Rozwoju można umorzyć nawet w 100 proc. Kto i w jakim przypadku może skorzystać z tej możliwości?

Jak nie stracić subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju

Do 31 grudnia 2020 r. należy – w banku pośredniczącym w pozyskaniu subwencji z PFR – złożyć dokumenty, które potwierdzą prawidłowe umocowanie osób występujących w imieniu przedsiębiorcy, w postępowaniu o uzyskanie tego wsparcia.

Obowiązkowa nowa polityka dla spółek

Uczestnicy rynku kapitałowego powinni pamiętać o zmianach, które uchwalone zostały w 2019 r. i wprowadziły powinność uchwalenia polityki wynagrodzeń i dematerializację akcji.

Restrukturyzacja zatrudnienia może być sposobem na uratowanie firmy

Koszty pracownicze są znacznym obciążeniem dla przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że przy szukaniu oszczędności menedżerowie próbują ciąć koszty pracy. Zmiany w firmie nie muszą jednak oznaczać zwolnień.

PIT i CIT: bez płatności nie będzie kosztu - nowe przepisy wzmocnią pozycję wierzycieli

Która firma nie zna problemu kontrahentów niepłacących lub płacących z opóźnieniem za swoje zobowiązania? Od stycznia br. obowiązują przepisy, które mają ograniczyć takie zatory płatnicze i wzmocnić pozycję wierzycieli.

Samozatrudnieni pod kontrolą państwa

Test przedsiębiorcy nie został wprowadzony jako obowiązujący przepis, co nie oznacza, że przedsiębiorcy (w tym prowadzący jednoosobową działalność) nie są sprawdzani. Pytanie, czy przynosi to korzyści komukolwiek, oprócz organów państwa.

Podatki od najmu okazjonalnego i instytucjonalnego

Coraz więcej osób nabywa mieszkania wyłączenie w celach inwestycyjnych, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. Nierzadko zdarza się już, że przychody z tego tytułu stają się głównym źródłem dochodu.