Państwo X byli właścicielami nieruchomości w P. W 1980 r. została ona wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa pod budowę osiedla. Pani X zmarła w 1993 r., a jej mąż cztery lata później. Zostawili spadkobierców: syna i córkę. To im we wrześniu 2001 r. Skarb Państwa zwrócił nieruchomość stanowiącą kiedyś własność ich rodziców. Rodzeństwo zostało zobowiązane do zwrotu w ratach odszkodowania wypłaconego za wywłaszczenie ich rodzicom. Ostatnią ratę spłacili w 2006 r. Zaplanowali sprzedaż odzyskanej nieruchomości, lecz chcieli wiedzieć, czy będą musieli zapłacić podatek od zysku z transakcji. Zwrócili się z pytaniem w tej sprawie do Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Organ podatkowy stwierdził, że w chwili nabycia spadku przez podatników nieruchomość nie była własnością spadkodawcy. Nie była zatem przedmiotem spadku.
– Nabycie własności nieruchomości przez podatników nastąpiło z dniem uprawomocnienia się decyzji prezydenta miasta orzekającej o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości, czyli 15.10.2001 r. – stwierdził US.
Ponieważ podatnicy nabyli nieruchomość przed 1 stycznia 2007 r., to do opodatkowania transakcji sprzedaży tej nieruchomości trzeba zastosować przepisy obowiązujące przed tą datą. Wynika z nich, że sprzedaż po 1.01.2007 r. nie spowoduje konieczności płacenia podatku, gdyż zbycie nastąpi po upływie pięciu lat od nabycia, a wtedy nie jest już źródłem przychodu do opodatkowania (US. I/1-415/kp/3/2007).