Druga grupa to ulgi związane z odpłatnym zbyciem nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że takie zbycie nie jest w ogóle źródłem przychodu, jeśli nie jest związane z działalnością gospodarczą i następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. W przypadku czytelniczki nie wiemy, kiedy nastąpiło nabycie sprzedanego mieszkania. Zakładając, że nie minęło od tego momentu pięć lat, czytelniczka osiągnęła ze sprzedaży przychód do opodatkowania.
Sposób opodatkowania zależny jest od daty nabycia lub wybudowania sprzedanej nieruchomości. Sprzedane mieszkanie z pewnością zostało nabyte (wybudowane) przed 31 grudnia 2006 r., więc zastosowanie znajdą tutaj zasady opodatkowania obowiązujące w ówczesnym stanie prawnym. Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości opodatkowany jest 10-procentowym ryczałtem, obliczanym bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów. Podatnik może zwolnić się od tej daniny, jeśli w ciągu 14 dni od daty zbycia złoży naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego oświadczenie, że przychód uzyskany z tego zbycia przeznaczy nie później niż w ciągu dwóch lat od daty zbycia, na cele mieszkaniowe określone ustawą. Jeżeli nie będzie w stanie udowodnić, że faktycznie to zrobił, będzie musiał zapłacić podatek wraz z odsetkami.
Jeśli chodzi o faktury wystawione przez pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz opłaty notarialne, to nie są one już przedmiotem ulgi podatkowej, lecz elementem – odpowiednio – przychodów lub kosztów związanych ze zbyciem nieruchomości:
1) przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości pomniejsza się o koszty zbycia związane z tą transakcją. Mogą to być np. wydatki na pośrednika, któremu zlecono znalezienie nabywcy. Znacznie rzadziej będą to natomiast opłaty notarialne, bowiem zwyczajowo opłaty te ponosi nabywca, a nie sprzedawca.
2) składnikiem kosztów pomniejszających dochód z odpłatnego zbycia mogą być z kolei wydatki na pośrednika, któremu zlecono znalezienie sprzedawcy oraz opłaty notarialne związane z nabyciem. Koszty te uwzględnia się jednak dopiero przy zbyciu nieruchomości, a nie w momencie jej nabycia.
Oczywiście w każdym z ww. przypadków wydatki te i koszty uwzględnia w swoim rozliczeniu strona transakcji, która faktycznie je poniosła. Muszą być ponadto należycie udokumentowane.